Pojďte se podívat do pasivního domu u Mladé Boleslavi, ve kterém bydlí Bachtíkovi - 5členná rodina se dvěma malými dětmi. Jedná se o jednopodlažní nízkoenergetický dům. Už ve fázi projektování Bachtíkovi věděli, jaké trendy moderního bydlení má jejich nový rodinný dům splňovat. Minimalistické bydlení s důrazem na jednoduchost ovládání i údržbu. A když nový dům, tak chytrý dům!
Se zapojením chytré domácnosti Bachtíkovi počítali už od začátku. Jako systémové řešení si vybrali ABB-free@home a hned od začátku projekt konzultovali se specialisty z ABB. Chtěli si vybrat ovládací funkce, které chod jejich domácnosti co nejvíc zjednoduší a zefektivní.
Jedním z cílů bylo zefektivnit regulaci teploty v domě a pomocí chytré domácnosti zvýšit úspornost vytápění. Takže jsme řešili ovládání předokenních žaluzií, topení a řízení rekuperace.
Chytré ovládání žaluzií je nastaveno tak, že žaluzie lze ovládat jednotlivě nebo po skupinách, z dotykového panelu nebo z mobilních zařízení. Meteostanice na střeše domu slouží jak pro regulaci vytápění na základě venkovní teploty, tak pro řízení a naklápění žaluzií podle venkovní teploty a intenzity slunečního svitu. Při vysokém větru meteostanice zařídí, že se žaluzie samy vytáhnou do horní polohy, aby se nepoškodily.
V každé místnosti je termostat free@home. Tyto termostaty měří aktuální teplotu v každé místnosti a dle požadavku na přitopení nebo naopak na snížení teploty regulují topné hlavice elektrického podlahového topení. V každé místnosti je nastavená požadovaná teplota a nedochází k přetápění nebo naopak nedotápění místnosti. Termostaty spolupracují také s venkovní meteostanicí, která měří aktuální teplotu venku a podle toho upravují vnitřní teplotu místnosti.
V domě je instalovaný systém rekuperace. Co je rekuperace? Rekuperace je zařízení, které zajišťuje aktivní výměnu vzduchu v domě a zároveň energii vyčerpaného vzduchu z domu předává do vzduchu čerstvého nasávaného z vnějšku. Může automaticky běžet v rozsahu 0 % až 180 % podle stavu CO2 uvnitř domu. Laicky řečeno, vzduch přiváděný do jednotlivých místností se „filtruje“ přes rekuperační jednotku. Je to moderní způsob větrání, řízená výměna vzduchu, při které se přiváděný čerstvý vzduch napřed ohřívá, takže při větrání nedochází k ochlazování místností. Pomocí chytré domácnosti spínáme jednotlivé stupně odtahu rekuperace. Celý systém může pracovat na 120 %, když je domácnost opuštěná a hluk ventilátorů rekuperace nikoho neruší. Když je někdo doma, rekuperace běží na omezený výkon – třeba na 20 %.
Vychytávka, kterou si Michal Bachtík obzvlášť pochvaluje, je řízení oběhu teplé užitkové vody. Stačí stisknout vypínač na stěně a z kohoutku okamžitě teče teplá voda. Tím se hodně uspoří, a to nejen za zbytečně odtočenou vodu.
Rozvod teplé užitkové vody řídí oběhové čerpadlo, které je připojeno k systému chytré domácnosti. Oběhové čerpadlo teplé vody spouští vždy, když je potřeba, aby z kohoutku tekla teplá voda okamžitě. V chytré domácností oběhové čerpadlo ví, kdy má spustit. Bachtíkovi mají navíc možnost spustit čerpadlo i “ručně” stisknutím vypínače, který je v kuchyni a obou koupelnách.
Kromě výše zmíněných funkcí, jako je chytré ovládání žaluzií, chytré vytápění a rekuperace, je v domě instalováno také chytré osvětlení Philips Hue. Takže třeba ve wellness místnosti se světelná atmosféra dá upravit podle aktuální nálady.
Výhodou systému od ABB je také možnost ovládání chytrých funkcí pomocí vypínačů na stěnách. Design vypínačů, zásuvek chtěl mít Michal Bachtík v celém domě jednotný a vybral si řadu Element.
Dveřní domovní systém jsme vybrali Welcome Midi domovní videotelefon s kamerou. V obývacím pokoji na 7palcovém displeji Bachtíkovi vidí každou návštěvu před vchodem. Mohou s příchozími mluvit a následně je vpustit dovnitř. Domovní telefon má i historii volání, takže se mohou zpětně podívat, kdo u jejich dveří zvonil během dne, když byli v práci nebo mimo dům.
Projekt u Bachtíkových je ukázkový příklad, jak by se při navrhování chytré domácnosti mělo postupovat nejlépe. S instalací chytrých prvků se počítalo od samotného počátku. Projekt byl konzultován se specialisty, funkce byly vybrány s ohledem na potřeby a přání majitelů. Jako výsledek tu máme chytrý dům, ve kterém se bydlí tak, jak si to jeho majitelé představovali a naplánovali. Chytrá domácnost se podílí na úspoře za vytápění a za spotřebu teplé užitkové vody.
Veškeré práce na chytré domácnosti probíhaly, souběžně se stavbou samotnou. Stavba trvala cca 1,5 roku. Po jejím dokončení bylo zapojení a zprovoznění instalovaných prvků free@home otázkou 3 měsíců.
Výhodou free@home je, že do něj není problém kdykoliv později libovolně přidat další funkce, tím spíš, když už na to máte CYKY kabely a sběrnicové kabely ve zdi vlastně připravené. Bachtíkovi plánují projekt brzy rozšířit ještě o automatické zavlažování záhonů, vinice a skleníku. Zařídit to ve free@home bude hračka.
Po zkušenostech mohu jenom potvrdit, že nejdůležitější na chytré domácnosti je její dobrý návrh, všechno si dobře rozmyslet. Jsem rád, že jsme specialisty z ABB zapojili už v momentě návrhu. Společně jsme vydefinovali funkce chytré domácnosti, které teď stoprocentně využívám – ať už se jedná o řízení žaluzií, vytápění, rekuperace nebo aktivní řízení oběhu teplé užitkové vody.
Zoni, Levit, prvky chytré domácnosti a další tajemství úspěšného developerského projektu. To jsou nezbytné předpoklady vybavení moderních bytů pro teď a pro budoucnost.