Košík 0

Stavební příprava na chytrou domácnost

Elektrikář upevňuje kabely na strop
Lubomír Mikmek Lubomír Mikmek 25. 06. 2021
Při stavbě domu přichází elektroinstalace na řadu sice až jako jedna z posledních věcí, ale na jejím dobře promyšleném projektu závisí komfort vašeho bydlení. Poradím vám, jak chytře zvládnout rozvod elektřiny, abyste z obyčejné elektroinstalace mohli kdykoliv plynule přejít na chytrou domácnost bez sekání do zdi.

Plánujete stavět rodinný dům? Pokud ano, pak možná řešíte otázku, zda také investovat do chytré domácnosti. A jestli do ní investovat hned, nebo ji nechat „až na někdy“. Vždyť taky to je peněz, co taková stavba spolyká. To máte: koupit pozemek, vyřídit stavební povolení, kopnout do hlíny, postavit základovou desku, potom obvodové stěny, příčky, střecha... A tak bychom mohli pokračovat jako stavebník u pana Lorence z filmu Na samotě u lesa. K elektroinstalaci se dostáváte až v pokročilé fázi stavby, když už jste dočerpali své finanční limity. Co teď?

Jak si nechat pootevřená vrátka pro chytrou domácnost do budoucna

Tak například s chytrou domácností ABB-free@home to půjde zařídit. Finta tkví v tom, že si jenom nachystáte chytrou kabeláž, kterou využijete až za rok nebo 10 let. Funkce a schopnosti smart home systémů se neustále rozšiřují a vyvíjejí, ale jejich topologie se takřka nemění.

Možná namítnete: Na co kabely, v dnešní době přece se to přece dá řešit bezdrátově. To je pravda. Přesto jsem příznivcem kabelového řešení. Proč?

 1. Poměr cena/užitná hodnota: Bezsběrnicové přístroje jsou řádově dražší (musí obsahovat přijímač a vysílač). Rodinný dům, ve kterém si budete chtít dopřát komfort a maximum vymožeností, přijde vás bezsběrnicové řešení na dvojnásobnou částku. Přičemž kabelová příprava, kterou v následujících řádcích popisuji, představuje malou investici v řádu tisíců korun a máte instalaci do budoucna nachystanou tak, že do ní budete moci univerzálně zakomponovat cokoliv. Navíc je z pohledu přenosu signálů spolehlivější a robustnější (bezsběrnicové přístroje mají přenos omezen průchodem signálu příčkami a nosnými zdmi či stropy). A kromě toho: při stavbě domu budete kabely tahat v každém případě, takže se tam jeden navíc ztratí.
 2. Škodlivé záření: S bezsběrnicovými přístroji, které komunikují radiově, si domů zanášíte další radiofrekvenční záření (kromě už přítomné wifi, počítače, televize, mobilů...). Zda a nakolik lidskému zdraví škodí nebo neškodí, nebylo dokázáno. Kdybych si však stavěl dům, snažil bych se těchto vlivů vyvarovat a co nejvíce omezit přístroje, které komunikují v tomto radiovém spektru.

Jak na to jít prakticky?

Rozdělte si ovládání rodinného domu do 5 částí a zamyslete se nad každou zvlášť pěkně popořadě, jak je budete i v reálném životě řešit:

 1. Ovládání rolet/žaluzií
 2. Ovládání topení a klimatizace
 3. Řízení osvětlení
 4. Ovládání spotřebičů (zásuvkových okruhů)
 5. Tipy na další vhodné stavební úpravy a vychytávky

Rozebereme si jednotlivé etapy jednu po druhé.

Ovládání žaluzií

Takhle často vypadá první rok v novém nízkoenergetickém domě. Prosklené HS portály, které propouští životadárné světlo do našich obývacích pokojů, jsou příjemné a krásné na fotkách v časopisu o bydlení. Jenže v tom článku už vám nesdělí, kolik takovým oknem projde tepla, což jsou řády jednotek až desítek kW.

V domě o tepelné ztrátě 6 kW rázem stoupá teplota k 29 °C. A vy se schováváte ve sprchovém koutě a polévajíc se vlažnou vodou, proklínáte se, že ještě nemáte ty venkovní žaluzie. Další léto je už máte (předokenní žaluzie zabrání vstupu až 93 % tepla ze slunečního záření).

Abyste se nestali jejich každodenními otroky, dá se zařídit, aby se žaluzie se západem slunce zavíraly a s východem slunce samy naklápěly, vytahovaly a zatahovaly. Za předpokladu, že jste nepodcenili chytrou stavební přípravu:

K elektroinstalačním krabicím, kde máte zatím umístěný jen klasický žaluziový spínač v designu např. Levit® M, veďte společně se silovým kabelem (např. CYKY-J 3x1,5) i kabel sběrnicový (ten má specifikaci YCYM 2x2x0,8 a může se vkládat do jedné drážky s kabelem silovým).

Sběrnicový kabel, už ze svého názvu „sběr…“ sbírá data z přístrojů. Můžeme ho smyčkovat mezi krabicemi – není nutné ho tahat zvlášť pro každý přístroj na zdi. To značně ulehčí jeho instalaci a zkrátí výslednou délku.

Stavební příprava na chytrou domácnost Obr.: Prvky ovladače žaluzií v klasické elektroinstalaci

Na co byste neměli zapomenout, je prostor v elektroinstalační krabici. Pod takovým žaluziovým spínačem se vám seběhne i 5 kabelů (1x přívod; 1x odvod do další krabice; 1x přívod sběrnice; 1x odvod sběrnice do další krabice; 1x vývod pro motor žaluzie - pro motor žaluzie je vhodný kabel CYKY-J 5x1,5)! Kromě toho, žaluziový akční člen má vestavnou hloubku 31 mm.

Volte krabice extra hluboké nebo s instalační „kapsou“ např.:

Stavební příprava na chytrou domácnost
Obr.: Univerzální krabice KOPOS KUH 1_KA

Při budoucí integraci chytrých žaluziových spínačů už jenom nacvaknete např. „rozhraní tlačítkové / člen akční žaluziový s násobností 1/1“ – na místo stávajícího spínače. Toť takřka vše.

Stavební příprava na chytrou domácnost

Obr.: Prvky ovladače žaluzií v chytré elektroinstalaci

Voila! Vítejte ve světě smart home, kde se žaluzie samy zatahují, naklápějí a vytahují podle programu, který vy jim určíte zadáním konkrétního času nebo s použitím ASTRO režimu. Mají alarmové funkce a můžete je taky ovládat přes mobil.

Otázky, na které je dobré znát odpověď:

Mohu použít 1 žaluziový spínač pro ovládání dvou motorů žaluzií? Ne. Jednotlivé žaluzie by se totiž nedaly zkalibrovat.

Jaké mám volit motory žaluzií? Volte úplně ty základní - fázově řízené. Pokud si necháte nainstalovat žaluziové motory s radiovou komunikací apod., jejich začlenění do chytré domácnosti nebude možné.

TIP:
V nabídce přístrojů chytré domácnosti ABB-free@home najdete také venkovní meteostanici. Ta v sobě kombinuje 4 snímače (teploty, jasu, rychlosti větru a deště). Využíváme ji nejen ochraně venkovních žaluzií před silným větrem, k ovládání závlahy, ale i k nastavení limitních hodnot jasu, při kterých lze žaluzie automaticky stáhnout a regulovat tím teplotu v místnostech v letních měsících.
Kabelová příprava je – sběrnicový kabel YCYM 2x2x0,8 a CYKY-J 3x1,5 (ten je pro vyhřívání komůrky pro senzor dešťových kapek). Meteostanici umisťujeme na střechu, případně jižní stěnu.

Ovládání topení a klimatizace

Druhá a zásadní věc je komfortní ovládání vytápění a chlazení. Současná situace na trhu a podmínky pro splnění stavebního řízení redukují dostupné zdroje tepla na:

 • tepelná čerpadla,
 • spalování fosilních paliv – např. kondenzační kotel,
 • solární systém s ohřevem přebytků do akumulační nádoby.

S pomocí smart home systému ABB-free@home máte možnost automaticky řídit distribuci tepla do jednotlivých místností. A to otevíráním/uzavíráním termoelektrických hlavic v podlahovém rozdělovači teplovodního vytápění nebo na radiátorech v místnosti. A případně spínat oběhové čerpadlo daného okruhu nebo spínat zdroj tepla v případě požadavku na teplo z jednotlivých místností.

Stavební příprava na chytrou domácnost

Ale nepředbíhejme. Podívejme se, jak by mohl ze začátku přemýšlet takový stavitel. Řekněme, že se rozhodnete pro regulaci teploty ve vašem rodinném domě pro celé podlaží, s využitím termostatů přímo od výrobce kotle nebo s využitím klasických mechanických designových termostatů řady ABB v LEVIT® M:

Stavební příprava na chytrou domácnost

Chytrá kabelová příprava by mohla vypadat následovně:

K elektroinstalační krabici, kde máte zatím umístěn jen "centrální" klasický pokojový termostat, veďte společně se silovým kabelem (např. CYKY-J 5x1,5, který je tažen přímo z rozváděče jen pro termostat, protože musíte „vracet“ spínanou fázi zpět do rozváděče resp. ke kotli či k ovládané hlavici) i kabel sběrnicový (YCYM 2x2x0,8).

Opět volíme hlubší elektroinstalační krabici. Pod takovým klasickým termostatem se může nacházet i několik kabelů (1x přívod; 1x přívod sběrnice; 1x odvod sběrnice do další krabice)! Kromě toho, klasický termostat má vestavnou hloubku 2-3 cm. Do své elektroinstalace vyberte krabice extra hluboké nebo s instalační „kapsou“ např.:

Stavební příprava na chytrou domácnost Obr.: Univerzální krabice KOPOS KPR 68/D_KA

Ještě je dobré připravit si vícenásobný rámeček (např. se záslepkou pro budoucí termostat) do jednotlivých místností – kde již bude předchystán sběrnicový kabel. Designově ucelená řada různých ovladačů/vypínačů pak v budoucnu může na stěně vašeho pokoje vypadat takhle:

Stavební příprava na chytrou domácnost

Na kabelovou přípravu mezi rozdělovačem podlahového vytápění a elektrickým rozváděčem stačí několik kusů silového kabelu CYKY-J 5x1,5 (např. 6násobný akční člen topení „ovládá“ 6 okruhů => potřebujeme min. 6 drátů + nulový vodič => čili 2x CYKY-J 5x1,5 nebo 1x CYKY-J 12x1,5 bude vyhovující).

Stavební příprava na chytrou domácnost

Tím se významně posunete k budoucímu chytrému, automatizovanému ovládání topení s možností časového řízení a ovládání přes mobil. Při budoucí integraci chytrých sběrnicových termostatů potom jenom nacvaknete prostorový sběrnicový termostat na místo stávajícího termostatu.

Nyní již tedy pokojové termostaty vysílají po sběrnici údaje o aktuální teplotě v místnosti, o požadované teplotě a údaje o tom, jak moc se má otevřít hlavice v podlahovém rozdělovači/ hlavice na radiátoru.

Poznámka k termoelektrickým hlavicím:
Termoelektrické hlavice se fyzicky neotevírají do určité polohy – pracují v tzv. střídách, takže se na nich v určitý čas objeví napětí a začínají se otevírat, respektive napětí zmizí a ony se přivírají. Vše probíhá bezhlučně a ve stále se opakujících cyklech se změnou střídy.

Výměna obyčejných termostatů za sběrnicové s sebou ale nese ještě další požadavky.

Spolu s výměnou termostatů instalujte do rozváděče i akční členy topení – ty máme buďto 6násobné nebo 12násobné. Pokud je třeba v obývacím pokoji více než 1 smyčka, můžete připojit až 2 termoelektrické hlavice na jeden kanál.

Nezapomeňte na 1 ks 4násobného akčního členu spínacího. Proč? To v případě, že chcete spínat zmíněné oběhové čerpadlo, případně svorky kotle (požadavek na sepnutí kotle).

Poznámka o zdrojích tepla:
Existují i jiné zdroje tepla – vždy nutno posuzovat u konkrétního projektu. Dle doporučení výrobce kotle bychom neměli zapomenout na snímač venkovní teploty – umístěný na fasádě (většinou severní straně). Kotel totiž dokáže natápět i podle ekvitermy – křivky, která stanoví teplotu otopné vody na výstupu z kotle na základě venkovní teploty. Chytrým systémem jen řídíme distribuci tepla do jednotlivých místností.

Nyní máme vyřešeno ovládání žaluzií s ovládáním vytápění. To jsou základní stavební kameny automatizace domácnosti. Co dál?

Řízení osvětlení

Dostáváme se ke třetímu pilíři chytré domácnosti – osvětlení. Mnohdy opomíjené téma. Nic nám doma nevytvoří příjemnější atmosféru než vhodně zvolené osvětlovací prvky.

Plánování osvětlení je oříšek. Protože pozdější předělávání světelných okruhů z jedné topologie je velmi zapeklité. V chytré elektroinstalaci se osvětlení asi tak v 90 % případů ovládá přímo z rozváděče. Zatímco v klasické instalaci se musíte nejdřív dostavit se silovým kabelem k vypínači a od něj následně ke světlu. Co s tím?

Je potřeba si dopředu dobře promyslet, které okruhy budete chtít v budoucnu stmívat a které budete jenom rozsvěcet a zhasínat.

Stmívatelné okruhy:

 • Ty stmívatelné (např. přes DALI komunikaci) taháte přímo z rozváděče 5žilovým kabelem CYKY-J 5x1,5 ke svítidlům. Protože se budou ovládat z rozváděče, je potřeba je teď na přechodnou dobu „nějak“ ovládat. K tomu se skvěle hodí impulzní relé.
 • K jednotlivým vypínačům (řazení 1/0 – tlačítko), které v budoucnu umožní stmívat svítidlo / okruh svítidel, veďte z rozváděče hvězdicově sběrnicový kabel YCYM 2x2x0,8. Budete posílat impulsy ON/OFF. Impulsní relé obdrží „impuls“ od tlačítka a zapne nebo rozepne světelný okruh.
 • Napájet tento okruh vypínačů (ovládací napětí) budete z bezpečného zdroje 24 V DC (stejný zdroj potom využijete na vícero místech).
 • K LED páskům veďte CYKY-J 5x1,5 rovnou z rozváděče, tedy stejně jako ke stmívatelným zdrojům světla. I kabeláž k ovládacím vypínačům těchto obvodů je obdobná. LED pásky pak můžete ve smart home systému stmívat např. přes stmívatelný DALI předřadník a zdroj 12 V DC nebo 24 V DC.

Spínatelné okruhy:

 • Jenom u „obyčejně“ spínaných obvodů použijte kabel CYKY-J 3x1,5 pro klasickou elektroinstalaci. Až je v budoucnosti budete měnit na chytré vypínače, použijete k tomu rozhraní tlačítkové / člen akční spínací s násobností 1/1. Nezapomeňte k těmto vypínačům natáhnout také sběrnicový kabel YCYM 2x2x0,8, který zajistí budoucí komunikaci. Můžete využít i sběrnicový kabel, který už třeba máte v sousední krabici. Nemusíte ho extra tahat z rozváděče – to je výhoda sběrnicových přístrojů.
 • Stejně jako u žaluziových spínačů a termostatů instalujte do hlubokých krabic.

Ovládání spotřebičů (zásuvkových okruhů)

Začneme spotřebiči, které je dobré vypínat, když nejste doma. Tím značně snížíte riziko možného požáru, nebo při nejmenším snížíte účet za elektřinu. Může to být např. zásuvka pro varnou konvici v kuchyni nebo indukční varná deska, u kterých jsou známy případy vzplanutí.

Zásuvkové okruhy pro potenciálně nebezpečné elektrické spotřebiče tahejte hvězdicově silovým kabelem CYKY-J 3x2,5 (5x2,5). Tím si je předchystáte pro možnost automatizovaného odpojení v budoucnu.

Stavební příprava na chytrou domácnost

Nechte si v rozváděči dostatečný volný prostor na doplnění modulových přístrojů. Následně můžete využít přímo reléové kontakty spínacího akčního členu, případně si do rozváděče necháte osadit stykač/e, které se budou jedním kanálem spínacího členu spínat/odpínat.

Obdobně můžeme předchystat zásuvkový okruh pro různé stand-by spotřebiče (TV, DVD přehrávač, rádio apod.,..)

10 tipů na další vhodné stavební úpravy a vychytávky

Následující tipy vás mohou nasměrovat, jak si předpřipravit další elektrická zařízení pro budoucí automatizované „smart home“ ovládání. Obecně platí, že co se roztahá z rozváděče hvězdicově, to lze potom „řídit“ jakkoliv.

TIP 1: Domovní videotelefon

Chcete si časem pořídit domovní videotelefon? Nechte si do výkopu od rozváděče k vstupní brance položit (s dostatečným rozestupem od silového kabelu elektřiny) korugovanou chráničku a v ní kabel J-Y(St)Y 2x2x0,8.

Jestli už teď víte, že domovní zvonek budete realizovat až po delší době, rovnou ke kabelu JYSTY přidejte ještě venkovní FTP cat 5e. Tím máte zajištěnou přípravu pro venkovní stanici – tlačítkové tablo. Z rozváděče veďte také kabel J-Y(St)Y 2x2x0,8 do místa uvažovaného vnitřního videotelefonu. Nezapomeňte na husí krk do místa v zárubni branky – pro osazení elektrického zámku (stačí od venkovního tabla).

Kabel J-Y(St)Y se vkládá do samostatné drážky (případně ještě lépe do husího krku – tedy ohebné kabelové chráničky vedené z rozváděče). Husí krk vřele doporučuji. Bude se v budoucnu hodit, protože jím budete moci protáhnout ještě i FTP cat5e (pro případné IP řešení) bez souběhu se silovým kabelem. Kabel J-Y(St)Y zakončíte v klasické elektroinstalační krabici cca 1,5 m nad podlahou a opatříte prozatím záslepkou.

Stavební příprava na chytrou domácnost

Jednoduchým propojením kabelů máte pro začátek klasický domovní zvonek, a pokud se později rozhodnete pro rozšíření na videotelefon, máte vše připravené.

TIP 2: Osvětlení příjezdové cesty

Venkovní osvětlení se dá řešit pohybovými čidly, které připojíte např. kabelem CYKY-J 5x1,5. Možná se ptáte, proč 5žilový kabel? Ptáte se správně. Venkovní čidla v sobě mají integrovaný kontakt, který sepne, pokud je zaznamenán pohyb. Abyste tuto informaci dostali do chytrého systému, využijete k tomu právě onu 1 žílu v kabelu. Svítidlo, které bude na fasádě domu, bude připojené CYKY-J 3x1,5 z rozváděče (tam mj. provedete i spojení s venkovním čidlem, dokud nebudete mít chytrý systém).

Pro pozdější začlenění do chytré elektroinstalace využijete řadový 4násobný binární vstup, který bude vyhodnocovat signály z pohybového čidla a spínat osvětlení přes některý z akčních členů.

Podobně budete moci vytvořit i vazby na stisknutý venkovní zvonek – po západu slunce a stisku zvonku se nasvítí přístupová cesta apod.

TIP 3: Ovládání zámku vstupních dveří

Kdo je prozíravý opravdu hodně, může si nachystat nad vstupní dveře elektroinstalační krabici (z vnitřní strany domu). Do ní v budoucnu umístíte spínací modul domovního videotelefonu. Necháte si také přivést husí krk od zámku dveří a kabel J-Y(St)Y 2x2x0,8 z rozváděče.

No a jednoho dne si budete moci otevřít dveře mobilem, až si zapomenete klíče v práci, nebo až si vaše dítě zabouchne dveře a klíče nechá zevnitř. Nebudete kvůli tomu muset volat zámečníka.

Obdobně to lze provést i s otevíráním garážových vrat. Zde byste měli myslet i na magnetické kontakty, které vás budou informovat o uzavření vrat.

TIP 4: Komunikace s EZS

Zabezpečovací systém, kamerový systém jsou zásadní prvky zabezpečení domu. Nezapomeňte specialistu od zabezpečovačky požádat o programovatelné výstupy z ústředny, které potom přes binární vstupy spojíte s chytrým systémem (např. je zastřeženo = aktivuj odchodovou scénu; je odstřeženo = aktivuj příchodovou scénu).

Kamerový systém (např. IP) je vlastně klasická strukturovaná kabeláž. Ze slaboproudého rozváděče veďte hvězdicově kabely UTP/FTP min. cat5e.

TIP 5: Odchodové tlačítko

Doporučuji si tuto vychytávku určitě předchystat. Ke vstupním dveřím, klidně do výšky 1,5 m nad zemí, umístěte elektroinstalační krabičku. Do ní přiveďte sběrnicový kabel YCYM 2x2x0,8, který můžete nasmyčkovat z nejbližší krabičky, kde je již sběrnicový kabel umístěn, případně ho natáhnete přímo z rozváděče.

V budoucnu tuto krabici osadíte 2násobným tlačítkovým rozhraním. Horní polovinou levého tlačítka budete startovat dům do „komfortu“, spodní polovinou zase dům uspávat. Pravá klapka (horní část) se vám bude hodit pro otevření vstupní branky, spodní část pravé klapky zase pro posuvnou bránu (pro tuto volbu ovšem musíte natáhnout sběrnicový kabel i motoru posuvné brány a to zase v kabelové chráničce).

TIP 6: Efektní nepřímé podsvícení pod postelí

Tohle je vychytávka pro rodiny s malými ratolestmi. Mluvím vám do duše z vlastní zkušenosti.

Určete si jednu krabičku s kabelovou vývodkou v ložnicích a dětských pokojíčcích, která bude sólo natáhnutá z rozváděče např. CYKY-J 5x1,5 (a odjištěna jen 10 A jističem, 2 vodiče rezervní pro DALI (DA+ a DA-). Tzn. bude to noční nepřímé osvětlení. Tuto kabelovou vývodku si nechte umístit v blízkosti zamýšleného umístění onoho osvětlení.

V ložnicích se mnohdy opomíná (kromě „vypínače řazení č. 6 u postele, který vypíná centrální světlo v pokoji) také na nepřímé – noční jemné osvětlení. To lze řešit např. LED páskem pod postelí, který se aktivuje jen v noci při zaznamenaném pohybu. LED pásek může být spínán přes DALI rozhraní a svítit jen na určitá procenta jeho výkonu.

Taková sestava do ložnice pak může v reálu vypadat třeba takto:
Stavební příprava na chytrou domácnost

U nočního stolku to může vypadat takto:
Stavební příprava na chytrou domácnost

Možná se ptáte, proč tady ukazujeme dvojnásobné tlačítkové rozhraní. Jedna klapka je pro centrální osvětlení. Druhá klapka může sloužit pro ovládání zásuvky pod ní, nebo pro aktivaci scény „jdu spát – vše zhasni“, případně pro ranní scénu „zapni kávovar a aktivuj oběhové čerpadýlko, které zajistí teplou vodu ihned po otevření kohoutku v koupelně“ apod. Vše je jen na vás.

Kabelová příprava je jasná: sběrnicový kabel YCYM 2x2x0,8 všude do míst s chytrými přístroji a pro samostatně ovládané silové okruhy natáhněte z rozváděče CYKY-J 3x1,5 nebo 5x1,5 (max. 10 A), případně CYKY-J 3x2,5 (max. 16 A).

Napadlo vás uvažovat o DALI rozhraní? Je to výhodné při výpadku elektřiny. Napájení DALI svítidel se může předřadit přes malou UPS a v případě výpadků a blackoutů se rozsvítí tato DALI svítidla automaticky. Takže už nebudete slepě šmátrat po domě, až budete hledat příčinu, proč nesvítíte.

TIP 7: Ovládání rekuperace

Rekuperační jednotky fungují autonomně. Do jejich chodu můžete zasáhnout v případech, kdy máte požadavek na vyšší výkon. Hodí se mít tlačítkové vypínače umístěné na WC, v koupelně či kuchyni a těmito tlačítky moci poslat impulz na vyšší výkon.

Tlačítka by měla být hvězdicově rozvedena od jednotky rekuperace např. kabelem CYKY-O 3x1,5. Jeden takový kabel můžete přivézt i do rozváděče, protože impuls na vyšší výkon můžete odeslat i z relátka akčního členu spínacího.

Doporučuji počítat ještě s jedním kabelem mezi rozváděčem a rekuperační jednotkou – např. YCYM 2x2x0,8. V budoucnu totiž zjistíte, že při odchodu z domu bude chtít umět rekuperaci uspat, a to přes programovatelný vstup rekuperace.

TIP 8: Ovládání hlavního ventilu uzávěru vody

Taková situace ze života: Odjíždíte na dovolenou nebo na chatu a ve spěchu zapomenete zavřít hlavní uzávěr vody. Takže v případě havárie ji nezastavíte. Dá se to ale řešit relativně jednoduše i levně, a to elektropohonem s kulovým ventilem.

Tato věcička vám zavře přívod vody v případě potřeby. Pracuje s pozitivní i negativní logikou (bez proudu zavřeno resp. bez proudu otevřeno). Stačí přivést z rozváděče např. CYKY-J 5x1,5 (i s rezervou) do elektroinstalační krabice v blízkosti ventilu. Pozor, krabice by měla mít vysoké krytí např. IP65 apod.

Stavební příprava na chytrou domácnost

Obr.: MPA 20-T jednočinné elektropohony s ventilem

Tento ventil potom budete moci ovládat přes spínací akční člen 8/8 (např. odchodovou scénou) nebo jen tlačítkem v mobilní aplikaci.

TIP 9: Jak velký rozváděč je potřeba, když do budoucna plánujete přejít na chytrou domácnost?

Na velikosti záleží, a to i co se týče rozváděče. Velikost nelze paušalizovat, ale troufám si odhadnout, že v 80 % případů bude stačit rozvodnice se 144 moduly. Záleží i na prostoru pro slaboproudé přístroje (modemy, routery, switche, záložní zdroje, síťové prvky, NAS, atd.), pak bude potřeba rozvodná skříň ještě větší.

Stavební příprava na chytrou domácnost

U klasického elektroinstalačního návrhu takovou rozvodnici zaplníte maximálně ze 40 %. Pokud ale později chcete přidat tu chytrou část, počítejte s dvojnásobkem místa. A rázem máte obsazených 80 %.

TIP 10: Elektromobilita

Jestli jste fandové do elektrovozidel a sníte o tom, že si ho pro radost někdy pořídíte, nezapomeňte na stavební přípravu pro budoucí instalaci domácí nabíjecí stanice pro elektromobil.

Silový kabel CYKY-J 5x6 veďte v ochranné korugované trubce do místa předpokládaného umístění nabíjecí stanice. Celková délka kabelu, počítaje délku i přívodního elektrického kabelu, by neměla přesáhnout 20 m. Nezapomeňte ani na 2 kabely FTP min. cat 5e vedené v ochranné trubce, v dostatečném rozestupu od kabelu silového, nejlépe jinou trasou. Jeden FTP kabel bude sloužit pro komunikaci s internetem a druhý se bude hodit např. pro komunikaci integrovaného elektroměru.

Stavební příprava na chytrou domácnost

Když už stavíte dům, možná budete chtít jednou své obydlí povýšit na chytrou domácnost. Výše uvedené tipy a návrhy neberte jako projektovou dokumentaci. Chtěl jsem vám tím ukázat, že pokud jde o elektroinstalaci, stojí za to si předem pořádně promyslet, co od svého domu očekáváte a kam až se v jeho zvelebování chcete v budoucnu posunout. Přijměte to jako návod, jak svůj dům předem připravit na chytrou elektroinstalaci bez pozdějšího zbytečného sekání.

Jestli se rozhodnete pro zapojení systémové instalace hned na začátku, mám pro vás dobrou zprávu: Vy si s ničím z toho, co jsem tu psal, nemusíte lámat hlavu, protože všechno budete mít zajištěné, nakreslené a vymyšlené už rovnou v rámci projektu.

I když tu celou dobu píši ve druhé osobě, nemyslel jsem to tak, že si jako majitelé domu máte sami něco instalovat. Elektroinstalační práce musí provádět osoba s odbornou způsobilosti v elektrotechnice dle Vyhlášky č. 50/1978 Sb. Takže pokud vás zajímá téma smart home a chtěli byste si něco takového pořídit domů, poraďte se se specialisty.


Newsletter ABB

Chcete od nás dostávat newsletter a informace o tom, co je v ABB nového? Speciální nabídky, nové produkty, tiskové zprávy, události a školení.

POKRAČOVAT
Elektromontéři seznam Video manuály instalace Technická podpora Obchodní kontakty
6238
produktů
a 18 designových řad
241
prodejních míst
a velkoobchodů v ČR
921
elektromontérů
v našem klubu ABB
155
let tradice a
zkušeností s výrobou