Košík 0
Rekonstruovaný byt z 19. století

Rekonstrukce bytu ve starém domě s vypínači Levit

Popis projektu a zákazníka

Mladá dvojice si zakoupila třípokojový byt v Praze Karlíně, v domě z konce 19. století. Byl to starý byt, který v minulosti prošel řadou úprav, bohužel ne vždy citlivých a vkusných. Rozsáhlejší rekonstrukce byla v podstatě jedinou možností, jak takový byt proměnit na útulné, pohodlné moderní bydlení.
Rekonstrukce bytu ve starém domě s vypínači Levit
V projektu šlo o celkový redesign a také o modernizaci vytápění. Cílem úprav bylo zachovat původní charakter, tedy obnovit co nejvíce původních prvků a zároveň myslet na to, aby nová podoba bytu splňovala nároky na komfort i prostorové uspořádání moderního bydlení. Kombinace historického ducha a moderny – to byla výzva.
Vypínače ABB Levit nad kuchyňskou linkou

Náš pohled na věc a vybrané řešení

Představte si starý bytový dům z roku 1899 o rozloze 67 m2 v centru Karlína. Jak to v něm asi mohlo vypadat? Dispoziční řešení samozřejmě ne zrovna účelné. Původní parkety byly překryty linoleem, dřevěná futra dveří a dveře byly natřeny na hnědo. Štuky sice byly ve 2 pokojích zachovány, ale ne v příliš dobrém stavu.

Se změnou původního uspořádání bytu si designéři studia Hezkey poradili báječně. Z 2+1 udělali 3+kk. Z největšího pokoje do ulice, který byl původně ložnicí, se stal obývák s kuchyní. Někdejší kuchyně se přeměnila na ložnici, která je nyní situovaná směrem do dvora. Ve třetí místnosti vznikl pokoj pro hosty (do budoucna dětský pokoj). Kdysi malá koupelna se dočkala zvětšení.

Původní parkety v pokojích byly zrestaurovány, v koupelně a na záchodě byla položena velkoformátová dlažba v imitaci betonu. Umělečtí štukatéři si pohráli s obnovou plastických štukových reliéfů.

Původní wavky (plynové ohřívače v hlavních pokojích) nahradil elektrokotel v koupelně, který vytápí celý byt a ohřívá vodu. Pro lepší regulaci a ovládání topení jsme majiteli doporučili instalovat termostat.

Hlavní pokoje byly doplněny o funkci stmívání, díky kterým lze pohodlně upravovat in-tenzitu světla v místnosti.

Majitelé si přáli byt zařídit několika výraznými prvky, mezi které chtěli začlenit decentní a minimalistické doplňky. V celém bytě vládne moderní, jednoduchý a nekomplikovaný styl, ať jde o nábytek, dekorace nebo obklady na stěnách.

Při výběru designu vypínačů padla volba na Levit v bílé barvě. Není se čemu divit, protože je svým tvarem stejně nekomplikovaný a přímočarý, do takto vybaveného interiéru výborně zapadá. Levit má široké možnosti přístrojového vybavení, takže nejen zásuvky a vypínače, ale všechny ovládací prvky na stěnách (stmívače i termostat) jsou v Levitu, což působí pěkně harmonicky.

Představa klienta

  • Redesign interiéru, ve kterém se původní prvky vhodně doplňují s moderním stylem.
  • Možnost ovládat intenzitu osvětlení v nejvíce obývaných místnostech.
  • Rekonstrukce topení na moderní zdroj a pohodlné ovládání.

Aplikované řešení

  • Vypínače, zásuvky a ovladače na stěnách v designu Levit, který ladí s moderním nábytkem.
  • Funkce stmívání a instalované stmívače v designu Levit. Stiskem vypínače lze světlo v místnosti přizpůsobit aktuální potřebě.
  • Instalovaný termostat v designu Levit, kterým se reguluje výkon elektrokotle a teplota v celém bytě.

Závěrem

Máme zde příklad vkusného propojení historie a současnosti, citlivou modernizaci staršího bytu s unikátními historickými prvky. Měli bychom prozradit, že Pavel Mrázek je zakladatel firmy Hezkey, která stojí za tímto projektem rekonstrukce. V tomto případě jsou tedy majiteli bytu profesionálové z oboru. Byli si dobře vědomi, že je nutné přistupovat k dané rekonstrukci komplexně a zaměřit se na detaily a jejich sjednocení.

Původní prvky nechali restaurovat, zbytek rekonstrukce se ale nesl v moderním pojetí. Do svého konceptu si vybrali řadu vypínačů a zásuvek Levit v bílé barvě. Protože, jak jsme si právě ukázali: Levit dokáže být skutečně nadčasovým designovým řešením.

Slovo klienta

Rekonstrukce bydlení je i pro profesionální architekty náročná disciplína a je velmi dobré znát opravdu dobré a ověřené dodavatele. Důraz na kvalitu není otřepaná fráze, ale realita, která platí v dnešní době dvojnásob. Co se týče produktů ABB, dobře nám designově sedla řada Levit, super také jsou stmívače v hlavních pokojích, díky kterým můžeme upravovat intenzitu světla, používáme taky ovládač podlahového vytápění, který ladí s celou řadou.
Pavel Mrázek majitel bytu
Pavel Mrázek majitel bytu
Soukromá osoba

Použité produkty

Sdílet referenci
Následující reference

Rekonstrukce starého domu v Brdech a ABB Decento

Rekonstrukce domu svépomocí ve stylu wabi sabi a černé porcelánové vypínače.

Kuchyňská linka ve stylu wabi sabi a černé porcelánové vypínače

Newsletter ABB

Chcete od nás dostávat newsletter a informace o tom, co je v ABB nového? Speciální nabídky, nové produkty, tiskové zprávy, události a školení.

POKRAČOVAT
Elektromontéři seznam Video manuály instalace Technická podpora Obchodní kontakty
6479
produktů
a 19 designových řad
243
prodejních míst
a velkoobchodů v ČR
1086
elektromontérů
v našem klubu ABB
156
let tradice a
zkušeností s výrobou

Chcete od nás dostávat newsletter
a informace o tom, co je
v ABB nového?

ZAVŘÍT