Košík 0
Kuchyňská linka ve stylu wabi sabi a černé porcelánové vypínače

Rekonstrukce starého domu v Brdech a ABB Decento

Martina Kopecká se stěhovala z Prahy za partnerem. Také on utekl z Prahy za vysněným životem v domě se zahradou. Dům, ve kterém teď spolu bydlí, je starý kamenný, dochované zmínky o něm jsou už z dob Rakouska-Uherska. Bývalo to klasické hospodářství s velkým pozemkem, kde se choval dobytek. Obytná byla původně jen část dnešního obývacího pokoje. A postupem času různí majitelé dům rozšiřovali.

Když se do takového domu přestěhujete, je vcelku logické, že rekonstrukce vás nemine. Martina s partnerem to vzali zgruntu. Bylo potřeba udělat nové podlahy, střechu, zateplení, nové rozvody vody, novou elektroinstalaci, protože ta původní nebyla vůbec připravená na tolik spotřebičů, které dnes považujeme za standard.

Rekonstrukce starého domu v Brdech a ABB Decento
Když nová elektroinstalace ve starém domě, tak I nové vypínače. Ale takové, které zachovají genia loci.
černý porcelánový vypínač a zásuvka

Náš pohled na věc a vybrané řešení

Sehnat šikovného řemeslníka bývá dnes mnohdy těžké. Domluvíte se, vezmete si v práci volno a oni nakonec vůbec nepřijedou. A tak se Martina s partnerem rozhodli pro rekonstrukci svépomocí. I kdyby to mělo trvat déle. Oba jsou manuálně zdatní, mají sedavé zaměstnání a denně tráví hodiny u počítače. Fyzická práce je pro ně způsob odreagování, který je baví. Jedinými odborníky v celé realizaci byli střechaři a elektrikáři.

Vše začalo novou střechou a rekonstrukcí podkroví. To jim zabralo rok. Pak přišla na řadu rok a půl trvající postupná rekonstrukce přízemí, kde takřka nezůstal kámen na kameni. Jaké to je, když po celou dobu ve vší té demolici a budování zároveň i bydlíte? Jak říká Martina: „Být bez kuchyně a koupelny bylo asi to nejnáročnější. Taky ten všudypřítomný prach. Připadá vám to nekonečné. Psychicky nad vodou mě drželo plánování a vymýšlení, jak to bude u nás doma vypadat, až to bude jednou hotové.“

Studnicí inspirace byl pro Martinu Pinterest. Jejich dům je skutečně hodně starý. Je to takový ten typ staveb, kde každá první zeď je nosná a každá druhá křivá. Proto se Martina na Pinterestu zhlédla ve stylu wabi sabi, který je dokonale nedokonalý. Zdůrazňuje prostotu a přirozenost a hodí se právě do starého domu.

Slovo WABI označuje život v souladu s přírodou, zatímco slovo SABI označuje neustálý tok času. Jak je již z významu patrné, byl tento design vytvořen s cílem akceptovat jednoduchý životní styl a respektovat vše, co nám život ve svém průběhu nabízí. Cílem je neskrývat nedokonalosti a plynutí času. Rýhy ve dřevě, praskliny v kameni, dobové doplňky, nerovnoměrná keramika, asymetrie, rustikální a původní předměty jsou tedy jen některé ze zvláštností tohoto stylu. Při zařizování interiéru by měla být upřednostňována jednoduchost, která dokonale ladí s přírodními a kvalitními materiály.

Pro takový interiér se kulaté porcelánové vypínače Decento přímo nabízí. V kontrastní černé barvě na vápenné omítce krásně vyniknou. Někdo má rád vypínače nenápadné v barvě podkladu. Ale u Decenta a konkrétně v tomto případě by to byla vyloženě škoda.

Představa klienta

  • Vypínače a zásuvky, které zachovají původní ráz objektu, splynou s designovým pojetím interiéru a budou dekorativním doplňkem domácnosti, která je řešená ve stylu wabi sabi a libuje si v jednoduchosti.

Aplikované řešení

  • Černé porcelánové vypínače a zásuvky Decento, které svým tvarem věrně připomínají historické vypínače z první poloviny 20. století.

Závěrem

Martina při rekonstrukci vsadila na kvalitní a skutečný základ. Ten, který vás pak bude provázet po celou dobu ve vašem domově. Stěny, podlahy, zásuvky a vypínače. Vápenné barvy, dřevěné podlahy a dlažba, kulaté vypínače a zásuvky z černého porcelánu. Když si dáte záležet na základu, nepotřebujete hromadit zbytečné a snadno nahraditelné dekorativní předměty, protože interiér bude krásný i bez nich. Krása v jednoduchosti.

Slovo klienta

Rozhodli jsme se pro rekonstrukci svépomocí a netradiční bydlení. Kuchyň jsme si postavili z betonu a použili vápenné barvy. Neumím si představit, že by v našem interiéru nebylo právě Decento, které to celé podtrhuje jako třešnička na dortu. Každý, kdo vidí fotky našeho bydlení nebo přijde na návštěvu, obdivuje právě ty kulaté vypínače. Jsou tou nejlepší dekorací a zároveň praktickým pomocníkem. Zásuvky a vypínače jsou věci, které používáme denně, jsou v každé místnosti na očích a výběr vhodného designu je důležitý. Proto ABB Decento.
Martina Kopecká - obyvatelka domu
Martina Kopecká obyvatelka domu
soukromá osoba
Sdílet referenci
Následující reference

LevitM v nových kancelářích digitální firmy

Moderní kanceláře s citem pro design aneb o důvod víc, proč se každé ráno těšit do práce

Moderní kancelář

Newsletter ABB

Chcete od nás dostávat newsletter a informace o tom, co je v ABB nového? Speciální nabídky, nové produkty, tiskové zprávy, události a školení.

POKRAČOVAT
Elektromontéři seznam Video manuály instalace Technická podpora Obchodní kontakty
6471
produktů
a 17 designových řad
244
prodejních míst
a velkoobchodů v ČR
1184
elektromontérů
v našem klubu ABB
156
let tradice a
zkušeností s výrobou

Chcete od nás dostávat newsletter
a informace o tom, co je
v ABB nového?

ZAVŘÍT