Košík 0
Rekonstruovaná kuchyň v bytě z doby funkcionalismu

Rekonstrukce bytu 3+kk v domě z první republiky – nadčasové řešení bydlení pro mladý pár

Popis projektu a zákazníka

Mladý manželský pár se rozhodl citlivě, ale moderně zrekonstruovat třípokojový byt v domě od známého prvorepublikového architekta Otakara Novotného. Dům je postaven ve funkcionalistickém stylu. Majitelé hledali pro svůj byt takové interiérové řešení, které zachová ducha objektu, bytu i doby. Zároveň si přáli, aby výsledek byl vkusný a decentní, vzdušný a technologicky jednoduchý a aby vydržel beze změn dalších 100 let.
Rekonstrukce bytu 3+kk v domě z první republiky – nadčasové řešení bydlení pro mladý pár
Cílem bylo citlivě propojit historii se současností, zachovat genia loci a zároveň byt proměnit v nadčasově řešený prostor k bydlení. Do bytu se špaletovými okny, k dřevěné podlaze s dekorem rybí kosti a vysokým stropům, stejně jako k nábytku ve světlém dřevě a bílé barvě krásně ladí zásuvky a vypínače ABB Decento. Vůbec nevadí, že kulaté porcelánové vypínače jsou ve stylu retro a nábytek je současný, moderní. Vlastně to tvoří hezký, nenápadný kontrast.

Retro žaluziové ovladače a vypínače

Náš pohled na věc a vybrané řešení

Vybrané porcelánové vypínače jsou cenově nákladnější než standardní rámečky z polyuretanu. Proto jsme doporučili všechna viditelná místa osadit porcelánem a do schovaných částí (za kuchyňskou linkou nebo domácími spotřebiči) instalovat dostupnější variantu (konkrétně design Future linear).

ABB také nově nabízí možnost doplnit skříňku rozvodnice o designová dvířka. K dispozici jsou v několika provedeních, v tomto případě si klientka zvolila variantu se zrcadlem. Rozvodnice je umístěna na chodbě, a zrcadlo tak slouží jako kontrolní zastávka před odchodem do víru velkoměsta.

Představa klienta

  • Vhodné designové propojení 100leté historie s nároky moderního bydlení.

Aplikované řešení

  • Kulaté bílé porcelánové vypínače a zásuvky ve stylu retro,
  • ovládání žaluzií a stmívání,
  • rozvodnice se zrcadlem.

Závěrem

Vypínače a zásuvky z řady Decento perfektně zapadají do opticky čistého bytu, ve kterém se opakuje řada původních prvků s moderní reinterpretací pro život mladého páru ve 21. století. V koupelně tak vynikají zásuvky a vypínače vedle obkladu odkazujícího na původní dekor, zatímco v obývací části skvěle doplňují dřevěnou podlahu s nadčasovým vzorem rybí kosti.

Vypínače Decento jsou sice retro, to ale neznamená, že nezvládnou víc než jen rozsvěcet a zhasínat světlo. V tomhle bytě ovládají také elektrické žaluzie, které jsou instalované mezi původními robustními špaletovými okny.

Ještě jednu designovou vychytávku bychom měli zdůraznit: Zrcadlo na stěně v předsíni vlastně není zrcadlo. Jsou to dvířka od rozvodnice. Rozvodnice v interiéru bývá taková nemilá věc, kterou se většinou snažíme nějak zakrýt – třeba obrazem, nástěnným kalendářem nebo jinak. Zde toho není zapotřebí, protože dvířka rozvodnice UK600 už rovnou slouží k praktickému i estetickému účelu.

Jak vypínače Decento, tak rozvodná skříň se zrcadlem do rekonstruovaného bytu zapadají, jako by na svém místě byly odjakživa. Dodávají mu punc autentičnosti bez ztráty aktuálnosti.

Slovo klienta

Řešit výběr rozvodnice mě vůbec nenapadlo až do té doby, než mě v ABB upozornili na možnost pořídit si ji spolu s designovými dvířky. Na výběr bylo více variant – také nástěnka nebo rám pro obraz. Mně jako nejpraktičtější přišlo zrcadlo. Z věci, která by mě v chodbě možná štvala a řešila bych, co s ní, je najednou funkční věc, ve které se při odchodu nezapomenu zkontrolovat. Zásuvky a vypínače jsme si vybrali v milovaném designu Decento, jsou nejkrásnější, úžasně vypadají v kombinaci keramickou deskou v kuchyni nebo se dřevem. Překvapilo mě, kolik zásuvek bylo potřeba naplánovat do kuchyně. Nechtěli jsme řešit případný nedostatek rozdvojkami, a tak jich máme na lince 9 - to je pro nás tak akorát. Několik dalších je instalováno pro zabudované spotřebiče za kuchyní. U těch jsme ale zvolili cenově dostupnější řadu ABB Future linear.
Sandra Kisič - majitelka
Sandra Kisič majitelka bytu
Soukromá osoba

Použité produkty

Sdílet referenci
Následující reference

Rekonstrukce starého domu v Brdech a ABB Decento

Rekonstrukce domu svépomocí ve stylu wabi sabi a černé porcelánové vypínače.

Kuchyňská linka ve stylu wabi sabi a černé porcelánové vypínače

Newsletter ABB

Chcete od nás dostávat newsletter a informace o tom, co je v ABB nového? Speciální nabídky, nové produkty, tiskové zprávy, události a školení.

POKRAČOVAT
Elektromontéři seznam Video manuály instalace Technická podpora Obchodní kontakty
6464
produktů
a 17 designových řad
244
prodejních míst
a velkoobchodů v ČR
1169
elektromontérů
v našem klubu ABB
156
let tradice a
zkušeností s výrobou

Chcete od nás dostávat newsletter
a informace o tom, co je
v ABB nového?

ZAVŘÍT