Košík 0
Ruka tiskne tlačítko na domovním zvonku s kamerou

Domovní videotelefon ABB Welcome Midi v dvougeneračním rodinném domě

Popis projektu a zákazníka

V nejvýchodnějším výběžku Olomouckého kraje, v blízkosti Beskyd, byste našli městečko Hustopeče nad Bečvou, kde v řadové zástavbě rodinných domů bydlí Indruchovi. Jejich dům je dvougenerační. Byt v horním patře obývá babička Indruchová, zbytek domu syn Radek s rodinou. Když se v roce 2021 pustili do rekonstrukce domu, rozhodli se při té příležitosti vyměnit také domovní telefon za něco modernějšího, co uživatelům nabídne víc ovládacích možností, a tedy víc pohodlí.

Domovní videotelefon ABB Welcome Midi v dvougeneračním rodinném domě
Domácí videotelefon s wifi zvyšuje bezpečnost obyvatel domu, protože vidíte, komu otvíráte. A díky aplikaci v mobilním telefonu vám neunikne ani nečekaná návštěva.
Obraz na displeji domovního telefonu když někdo zvoní u vchodu

Náš pohled na věc a vybrané řešení

Indruchovi měli starý, obyčejný domovní audiotelefon se sluchátkem a už řadu let nefunkčním vrátníkem. Byli na to už léta zvyklí, takže na funkci nového domácího telefonu neměli vlastně žádné zvláštní nároky.

V patře bydlí starší paní, které je přes 80 let a jak uvedla, přes den často bývá doma sama. Když někdo zazvonil u vrat, bylo zvykem jít se podívat z okna, přičemž domovní telefon se nachází na opačné straně bytu. Pokud jste na to zvyklí a děláte to takhle řadu let, asi vám nepřijde, že je to vlastně dispozičně krajně nevyhovující. Zjistíte to až poté, kdy proběhne rekonstrukce/výměna.

Krása ABB Welcome Midi spočívá v tom, že velikost instalace umíme přizpůsobit potřebám uživatele. Umíme řešit domy se stovkami bytových jednotek i malé rodinné. Pokud jde o rodinné domy, i tam se mohou nároky uživatelů velice různit. Stačí nadefinovat, co potřebujete za funkce a z Welcome Midi vám poskládáme účelnou sestavu, která splní, co si přejete, a při tom nebudete mít v instalaci ani jeden zbytečný šroubek navíc.

Setkáváme se s tím, že se lidé například bojí výměny domovního telefonu, protože si myslí, že to bude vyžadovat nějaké razantní zásahy do elektroinstalace. Welcome Midi má dvojvodičovou sběrnici, používá se kroucený pár vodičů - tedy dvoulinka, ve které se vodiče zaplétají do sebe. Díky tomu můžeme za běžných okolností využít i stávající rozvody, tedy vůbec není potřeba sekat do zdi. Proto je bezproblémovým řešením právě i při rekonstrukcích domů.

U Indruchových jsme řešili jenom 2 bytové jednotky a otvírání vstupu na dvůr. Do jednoho bytu jsme v rámci úsporných opatření instalovali audiotelefon, do druhého bytu videotelefon. Doporučili jsme (i s ohledem na umístění v úzkém prostoru v zádveří) 4,3" domácí videotelefon s wifi, ke kterému lze připojit až 8 mobilních zařízení, a tedy vyřizovat hovory s návštěvami i prostřednictvím mobilního telefonu prakticky odkudkoliv. Venku na fasádě před vraty je venkovní tablo s kamerou a třemi zvonky.

Kamerový modul má vestavěné vyhřívání a kryt odolný proti zamlžování. Videokamera má široký úhel záběru (horizontálně 86°, vertikálně 67°) a s možností mechanické úpravy pokrytí (± 15° horizontálně i vertikálně) - tzn. zabere i část ulice před domem. Kamera se v noční době automaticky přepne do černobílého režimu, takže i za šera rozpoznáte obličejové rysy případných pozdních návštěv. Za tmy se také automaticky zapíná podsvícení tlačítek zvonku.

Kdyby Indruchovi někdy v budoucnu chtěli i ten druhý telefon (audio) vyměnit za videotelefon, není problém. Prostě se jenom vymění přístroj za přístroj.

Představa klienta

Domovní zvonek s kamerou, aby rov-nou na telefonu bylo vidět, kdo u vrat zvoní. A také aby jím bylo možné otví-rat vstupní branku a pouštět návštěvu na dvůr. Co nejlevnější řešení, žádné zbytečnosti.

Aplikované řešení

Videotelefon 4,3" Wi-fi + audiotelefon + venkovní tablo se 3 tlačítky, audiomodulem a kamerou.
Přijímá hovory (lze i prostřednictvím mobilního telefonu odkudkoliv).
Otevírá elektrický zámek vstupní branky.
Je možno vypnout mikrofon během konverzace – návštěvník u dveří tak neuslyší konverzaci z bytu.
Lze prohlížet historii volání (i snímků návštěvníků u vstupních dveří) v době nepřítomnosti.

Závěrem

Instalace u Indruchových je co do rozsahu příkladem takové naprosto běžné instalace domovních zvonků s videotelefonem v rodinném domě. Pořizovací cena do 25 tisíc korun (materiál bez práce elektrikáře). Nic extravagantního, pouze základní funkce. Ekonomické řešení, pragmatický přístup uživatele. Nový domovní telefon byl součástí úprav v rámci rekonstrukce domu, tedy montáž proběhla na stávající elektrorozvody. Byť se jedná o relativně jednoduchou sestavu, obyvatelům domu přináší jasné zvýšení komfortu.

A máme tady také krásný důkaz využitelnosti wifi připojení a vzdáleného ovládání domovního telefonu přes mobilní aplikaci, o čemž se můžete přesvědčit v přiloženém videu.

Slovo klienta

Nový domovní zvonek s videotelefonem se pořizoval hlavně kvůli mně. Nejdřív jsem nechtěla, přišlo mi to zbytečné, ale teď jsem za to ráda. Ten telefon, co jsme měli dřív, byl takový obyčejný jenom se sluchátkem a už ani neuměl otevřít dveře, protože se to asi nějak rozbilo. Když někdo dole zazvonil, tak jsem se většinou stejně chodila dívat z okna, kdo to je, a pak jsem se musela obléknout a běžet dolů až k plotu, abych mu otevřela branku. Teď toho návštěvníka pěkně vidím na displeji, tlačítkem ho pustím na dvůr a jenom sejdu schody. V létě, když jsem na zahradě, zvoní mi to na mobilu, takže nemusím být nervózní, že zmeškám pošťáka. Taky jsem ten nový telefon původně nechtěla, protože jsem si myslela, že jak ho budou vyměňovat, rozsekají mi kvůli tomu zeď. Ale ono to vůbec nebylo potřeba.
Otílie Indruchová
Otilie Indruchová obyvatelka domu
soukromá osoba

Použité produkty

Sdílet referenci
Následující reference

Bydlení v pasivním domě s chytrou domácností

Pasivní dům, ve kterém se chytrá domácnost podílí na úspoře za vytápění a za spotřebu teplé užitkové vody.

Jednopodlažní pasivní dům s chytrou domácností

Newsletter ABB

Chcete od nás dostávat newsletter a informace o tom, co je v ABB nového? Speciální nabídky, nové produkty, tiskové zprávy, události a školení.

POKRAČOVAT
Elektromontéři seznam Video manuály instalace Technická podpora Obchodní kontakty
6238
produktů
a 18 designových řad
241
prodejních míst
a velkoobchodů v ČR
921
elektromontérů
v našem klubu ABB
155
let tradice a
zkušeností s výrobou