Košík 0

Revitalizace bytového domu: Jak vybrat nové zvonky a domovní telefon do paneláku

Domovní zvonky u vchodu do bytového domu
Lubomír Mikmek Lubomír Mikmek 29. 03. 2023
Co obnáší výměna starých domovních zvonků a jaké jsou moderní možnosti ovládání vchodových dveří.

Řešíte revitalizaci bytového domu? Velmi pravděpodobně se tedy zabýváte také otázkou výměny domovních zvonků. Většinou se totiž vyplatí tuto položku do rozpočtu na rekonstrukci domu zahrnout.

Domovní zvonky umožňují komunikaci mezi obyvateli domu a příchozími návštěvami, otvírají vstupní dveře. Domovní zvonky však také reprezentují, a v neposlední řadě mají i bezpečnostní funkci. Dezolátní zvonkové tablo a zvonky, které nezvoní, napovídají, jak se asi v takovém domě bydlí. Od domovních zvonků automaticky očekáváme bezchybné spojení, čistý zvuk a spolehlivé otevření vstupních dveří.

Domovní zvonky pro bytové domy – záleží na velikosti

Projekt od projektu se může lišit. Domovní telefony se většinou nabízí jako modulový, variabilní systém, který je poskládaný z jednotlivých komponent podle potřeb a nároků pro konkrétní objekt. V některém domě je 16 bytových jednotek, v jiném 78. Někdo požaduje vstupní tablo i pro zadní vchod, někomu stačí u zadního vchodu jen čtečka, případně kódová klávesnice. Systémy jednotlivých vchodů se mohou sdružovat do komplexu budov, a tím se celá instalace může rozrůst do počtu účastníků přesahujícího třeba i 300 bytových jednotek.

Revitalizace bytového domu: Jak vybrat nové zvonky a domovní telefon do paneláku
Obr. Řešení ABB-Welcome midi

V Česku se zpravidla realizují jen menší instalace do 100 účastníků v jednom vchodu. V panelových domech se dosluhující analogové systémy, známé svým typickým bručením, nahrazují digitálními.

Je při výměně domovních zvonků potřeba měnit také kabeláž?

Když kabeláž necháte zrenovovat, máte klid na dalších několik desetiletí. Řiďte se však doporučením elektromontážního technika. Pokud vám řekne, že stávající kabeláž je vyhovující, můžete ji ponechat i pro nově instalovaný systém.

Moderní 2drátová řešení lze zapojit na současnou kabeláž (většinou z ranžírovacích drátů). Ano, digitální systémy „běhají“ jen po dvou drátech. Takže samotné domovní telefony v bytech i vstupní komunikační tablo se zvonkovými tlačítky využívají 2vodičovou sběrnici (tj. 1x kroucený pár vodičů, který už patrně v domě máte zavedený v rámci původní instalace domovních telefonů). Výměna kabelů tedy většinou není nutná, takže se jí nemusíte obávat.

Revitalizace bytového domu: Jak vybrat nové zvonky a domovní telefon do paneláku

Jaké domovní telefony pro panelové domy vybrat?

Rozhodnutí je na majitelích. Na schůzích SVJ se odsouhlasí výsledná podoba vstupního tabla (domovních zvonků) a standard telefonních přístrojů (domovních telefonů) v bytech. Výhodné je celý systém koncipovat ve standardu přípravy na videoinstalaci. Co to je?

Řešení, které vám při minimálních vstupních nákladech ponechává možnost kdykoliv v budoucnu vyměnit sluchátkový audiotelefon za lepší videotelefon. Takže zakázka se vám zbytečně neprodraží, a když se časem rozhodnete zvýšit komfort a bezpečí, nebudete nijak omezováni při výběru vhodné vnitřní stanice.

Ke vchodovým dveřím zvonková tlačítka, klávesnici nebo i čip?

Modulární systémy domovních tabel vám umožní vytvářet sestavy na míru podle potřeb dané instalace.

Základním prvkem je hlasový modul, který je připojený na systémovou sběrnici a přenáší zvuk k bytovým jednotkám. Nástavbový prvek je kamerový modul, díky kterému vy uvnitř v domě můžete vidět, kdo je ten venku a s kým mluvíte. Doplňkové prvky jsou moduly se zvonkovými tlačítky. Více v oblibě jsou tlačítka hranatá (dá se u nich jednoduše měnit jmenovka, aniž byste museli demontovat celý kryt), tlačítka kulatá vám možná budou připadat designově hezčí.

Revitalizace bytového domu: Jak vybrat nové zvonky a domovní telefon do paneláku Obr. Výměna jmenovky u hranatého tlačítka zvonku

Zvonkové tablo má pochopitelně své velikostní limity, nemůže být velké jako sloní ucho. Takové únosné maximum je 40 účastníků neboli zvonkových tlačítek na jednom table.

Revitalizace bytového domu: Jak vybrat nové zvonky a domovní telefon do paneláku Obr. Příklad zvonkového tabla se 40 tlačítky

Pokud však majitel bytů nebo společenství vlastníků trvá na větším počtu tlačítek, i takováto monstrózní tabla se dají realizovat:

Revitalizace bytového domu: Jak vybrat nové zvonky a domovní telefon do paneláku Obr. Příklad zvonkového tabla s více než 40 tlačítky

U větších instalací (např. do 80 bytů) lze ještě tlačítka virtuálně rozpůlit. Takže levá strana hranatého tlačítka je pro jeden byt a pravá strana zase pro jiný.

U větších instalací se většinou používá modul klávesnice a případně displej nebo záslepky, na kterých je vytištěn abecedně seřazený jmenný seznam účastníků a jejich účastnická čísla. Vyťukáním čísla na klávesnici začne vytáčení daného bytu.

Revitalizace bytového domu: Jak vybrat nové zvonky a domovní telefon do paneláku Obr. Příklad zvonkového tabla s klávesnicí a jmenným seznamem účastníků

Klávesnice má výhodu v tom, že když si zapomenete klíče, zadáním kódu si vstupní dveře otevřete. Na modulu displeje (lépe řečeno stiskem šipek nahoru/dolů na klávesnici) si v abecedně seřazeném jmenném seznamu vyberete, na koho chcete zazvonit a stiskem tlačítka se symbolem sluchátka zahájíte hovor. Někomu se však tento způsob může zdát složitý a bude preferovat zvonková tlačítka.

Modul displeje od některých výrobců má ještě jednu vychytávku – a to je čtečka čipů. Evidence, správa čipů a přidávání nových čipů není nic složitého. Čipy pak obyvatelé domu používají místo klíčů, což je komfortní a také to značně prodlouží životnost vložky zámku ve dveřích a šetříte peníze za její výměnu.

Z jakého materiálu by mělo být zvonkové tablo?

Výrobci nabízejí různé materiály, různé varianty řešení. Vezměte v úvahu, že vstupní tabla jsou vystavena povětrnostním vlivům a zvolený materiál není dobré podceňovat. Kovová tabla jsou pochopitelně dražší, ale mají obecně vyšší životnost a jsou oblíbená právě díky robustnějšímu / odolnějšímu provedení a jednoduchému, líbivému designu.

Plastové varianty časem trpí na degradaci materiálu vlivem přímého slunečního svitu. Pokud se rozhodnete pro plast, zjistěte si, jestli výrobce nabízí také výměnné díly.

Krytí proti vlhkosti a prachu by mělo mít hodnotu nejméně IP44 (čím vyšší hodnota, tím lepší).

Odstín zvonkového tabla by vám také neměl být lhostejný. Proč si s tím pro sjednocení architektonického konceptu trošku nepohrát, když tu možnost máte?

Revitalizace bytového domu: Jak vybrat nové zvonky a domovní telefon do paneláku Obr. Zvonková tabla v barvě antracit / eloxovaný hliník / nerez

Instalační výška domovních zvonků s kamerou v případě rekonstrukce

Při výběru vstupního tabla myslete ještě na jednu maličkost. Obecně je výška vstupního tabla okolo 1,2 m nad zemí. Je to z důvodu dostupnosti pro hendikepované osoby. Pokud zvolíte při rekonstrukci právě systém s kamerou, ověřte si, zda má možnost manuálního natočení např. ±15°, a to horizontálně i vertikálně. Proč?

Když bude vstupní tablo umístěno klasicky ve výšce horní hrany, tj. 1,2 m, tak při přijetí hovoru uvidíte břicho návštěvníka. Kamera zkrátka nemůže zabrat úhel 180°, proto je skvělým pomocníkem ruční nastavení snímaného úhlu. Hodí i tehdy, máte-li tablo umístěno ne zcela adekvátně ke vchodovým dveřím. Mírnou úpravou horizontálního naklopení seřídíte zorný úhel kamery tak, aby vám skutečně snímala prostor přede dveřmi.

Revitalizace bytového domu: Jak vybrat nové zvonky a domovní telefon do paneláku Obr. Možnost seřízení zorného úhlu kamery u domovních zvonků

Je do bytu lepší videotelefon nebo stačí obyčejné sluchátko?

Ať už máme na mysli videotelefon nebo audiotelefon, říká se jim souhrnně „vnitřní stanice“. Vnitřní stanice je domovní telefon, kterým přijímáte hovory a otevíráte dveře návštěvám. Do bytů se standardně vybírají:
 • sluchátkové telefony (audio),
 • bezsluchátkové telefony (audio),
 • nebo telefony s obrazovkou (video).
 • Pokud je vám jedno, koho do společných prostor domu pouštíte a pokud vás netrápí, že se na vás někdo snažil zvonit, zatímco jste nebyli doma, nechcete si kontrolovat historii volání a prohlížet obrázky z kamery, pak vám sluchátkový telefon určitě stačí.

  Revitalizace bytového domu: Jak vybrat nové zvonky a domovní telefon do paneláku Obr. 7“ videotelefon / sluchátkový audiotelefon

  Telefony v bytě se umisťují do výšky 1,5 m, a to na elektroinstalační krabici zapuštěnou do zdi. Telefon v bytě je většinou propojený se zvonkovým tlačítkem na patře u bytu. Pokud vám návštěva zvoní už přede dveřmi bytu, rozezvoní se jiná melodie, takže už po zvuku bezpečně poznáte, odkud se na vás dotyčný návštěvník dobývá.

  Kolik stojí domovní zvonky pro bytové domy?

  Cena nových domovních zvonků se odvíjí odpočtu účastníků (bytů), počtu vchodů a pochopitelně od požadavků majitelů.

  Příklad 1)

  Vezměme si jako příklad dům s 20 byty. Standardní varianta audioinstalace se sluchátkovými telefony vyjde kolem 35000 Kč bez DPH (základní ceny 03/2023). Plus práce a případná kabeláž instalační firmy. A pokud byste se rozhodli pro instalaci v přípravě na video, dostali byste se na cenu přibližně 43800 Kč bez DPH, tedy nějakých +25 % navíc.

  Příklad 2)

  Bytový dům se 16 účastníky (tedy bytovými jednotkami). Z nich 4 majitelé se rozhodnou pro 7“ videotelefony. Dům má 4 podlaží a na každém podlaží jsou 4 byty. Majitelé bytů se dohodli, že chtějí zvýšit komfort a životnost vložky zámku vstupních dveří a budou využívat integrovanou čtečku karet (3 čipy / 1 byt).

  Celá instalace (v komfortu přípravy na video) s 12 sluchátkovými telefony a 4 videotelefony vyjde SVJ na 62031 Kč bez DPH (základní ceny 03/2023). Plus práce instalační firmy a případná kabeláž.

  Tento příklad je typickou ukázkou řešení, kdy majitelům bytů ponecháváte možnost volby, jakou úroveň komfortu budou chtít. Někdo preferuje videotelefon, někomu stačí audiotelefon. Celý bytový dům je dimenzovaný na videotelefony, takže ani budoucí majitel bytu nebude ve výběru a případné výměně přístroje nijak omezován.

  Příklad 3)

  Rekonstrukce bytového domu se 72 účastníky* (tedy bytovými jednotkami), kdy má dům 12 podlažní a na každém podlaží je 6 bytů. Majitelé bytů se dohodli, že chtějí v budoucnu zvýšit komfort a životnost vložky zámku vstupních dveří a budou využívat integrovanou čtečku karet (která se zatím osadí záslepkou).

  Pozn. *) Předpokládaný celkový součet všech délek sběrnicové kabeláže max. 800 m.

  Celá instalace (v komfortu čistě audioinstalace) se 72 sluchátkovými telefony vyjde SVJ na 95417 Kč bez DPH (základní ceny 03/2023). Plus práce instalační firmy a případná kabeláž.

  Ke kalkulaci domovních telefonů ABB můžete využít i online konfigurátor, ze který vám na konci vyjede počet komponent i schéma zapojení.

  Revitalizace bytového domu: Jak vybrat nové zvonky a domovní telefon do paneláku
  Obr. Úvodní obrazovka konfigurátoru domovních telefonů ABB-Welcome Midi

  Revitalizace bytového domu: Jak vybrat nové zvonky a domovní telefon do paneláku Obr. Vstupní tablo u 72 účastníků vypadá takto - abecední seznam vyměnitelných štítků s číslem volby, zadáním čísla bytu na klávesnici se zahájí hovor

  Shrnutí a rady na závěr

  Rekonstrukce domovních zvonků v bytovém domě není úplně jednoduchá záležitost. Musíte posoudit a rozhodnout, zda nechat vše při starém, nebo raději investovat do nového a mít na dlouhá léta klid. Čistý přenos hlasu a spokojené majitele bytů.

  Cenově lze nový systém domovních zvonků a telefonů realizovat v řádu tisíců na 1 byt (v případě základní audioinstalace). Uživatelům v bytech osadíte sluchátkové přístroje v základním standardu, ale zároveň jim dáte možnost přípravy na video. S videotelefony celá instalace vyjde o něco nákladněji, s tím že si v domě zvýšíte bezpečnost („vím, koho pouštím“).

  Vhodným výběrem designu a materiálu vstupního tabla určujete jeho životnost. Příliš šetřit se nevyplácí. Peníze, které nebudete muset platit za servisní výjezdy specializovaných firem, budete moci použít na jiné, důležitější investice.

  Jednoduchost obsluhy a např. i výměny jmenných štítků u zvonků ocení nejen předsedové SVJ, ale i samotní majitelé. A nezapomeňte, že podrobný návod pro uživatele je součástí každého kvalitního výrobce domovních zvonků a neocenitelná je i česká technická podpora.


  Newsletter ABB

  Chcete od nás dostávat newsletter a informace o tom, co je v ABB nového? Speciální nabídky, nové produkty, tiskové zprávy, události a školení.

  POKRAČOVAT
  Elektromontéři seznam Video manuály instalace Technická podpora Obchodní kontakty
  6479
  produktů
  a 19 designových řad
  243
  prodejních míst
  a velkoobchodů v ČR
  1083
  elektromontérů
  v našem klubu ABB
  156
  let tradice a
  zkušeností s výrobou

  Chcete od nás dostávat newsletter
  a informace o tom, co je
  v ABB nového?

  ZAVŘÍT