Košík 0

Rekonstrukce elektroinstalace – jak na to

Sádrování zásuvek
Tomáš Drahoňovský Tomáš Drahoňovský 10. 12. 2021
Chystáte se rekonstruovat dům či byt? Spolu s tím se vyplatí řešit i novou elektroinstalaci. Moderní rozvody elektřiny v domě jsou bezpečnější a výkonnější. Poradíme vám, co je potřeba vzít v úvahu, jak taková rekonstrukce probíhá a na co se připravit.

Co je vlastně elektroinstalace? Pokud bychom chtěli toto slovo popsat odborně, jedná se o soubor prostředků umožňujících distribuci elektrické energie v objektu. Když elektroinstalaci naopak popíšeme co nejjednodušeji, jedná se o kabely, jističe, rozvodnice a samozřejmě i koncové prvky jako zásuvky nebo vypínače.

V dalším textu vám odpovíme na tyto otázky:

Rozdíl mezi rekonstrukcí elektroinstalace a opravou

I když by se mohlo zdát, že v tomto případě slovíčkaříme, není tomu tak. Minimálně z pohledu legislativy je rozdíl zásadní. Za opravu se považuje výměna části instalace za nový shodný kus, kdy v instalaci nedochází k žádným zásadním změnám (například výměna navrtaného kabelu nebo vyhořelé zásuvky). Samotný zásah do instalace a případná revize takto opravené instalace se provádí dle legislativy platné v době, kdy instalace vznikla.

Naproti tomu rekonstrukce je kompletní předělání stávající instalace (výměna kabelů, rozvaděče, koncových prvků atd.). Na takový zásah se již nahlíží jako na novou instalaci a proto musí splňovat aktuálně platné legislativní předpisy (ČSN 33 2130 ed.3 a s ní související normy). Nejednou se stalo, že při rekonstrukci elektroinstalace zůstal zachovaný například přívodní kabel, který ale nevyhovoval aktuálním předpisům. Což je při revizi velký problém.

Každá rekonstrukce se liší. Můžete se rozhodnout pro rozsáhlý zásah do elektriky nebo jen pro malou úpravu, která vám zpříjemní bydlení. Za rozsáhlou změnu můžete považovat kompletní výměnu kabeláže, rozvodnice, jističů, stykačů a dalších přístrojů, stejně jako vypínačů a zásuvek. Malá úprava může být třeba jen výměna vypínače za stmívač, přidání termostatu do místnosti nebo změna designu vypínačů a zásuvek.

Pro laika je náročné si pohlídat, zda vzniká budoucí elektroinstalace v souladu s aktuálně platnými normami. Základním předpokladem pro správně fungující elektroinstalaci (po funkční i legislativní stránce) je volba toho správného dodavatele. Pokud nevíte, na koho se ohledně pomoci s rekonstrukcí obrátit, vyzkoušejte některého z více než 800 prověřených montérů registrovaných u ABB.

Je u rekonstrukce elektroinstalace nutná revize?

U rekonstrukcí a přestaveb, které zahrnují i zásahy do elektroinstalace, projektovou dokumentaci nikdo nevyžaduje. Rekonstruované rodinné domy a byty se už znovu nekolaudují, takže revizi není potřeba nikomu dokládat.

Přesto doporučujeme: Nechte si před zahájením prací vyhotovit projektovou dokumentaci a po skončení výchozí revizi. Zkušený projektant vám nejen správně nadimenzuje kabely, pohlídá oteplení v rozvaděči a stanoví umístění koncových prvků v problematických prostorách (např. zásuvky v koupelně). Navrhne vám také správné umístění přístrojů, jako jsou termostaty a pohybová čidla. Kromě toho vám může dát i celou řadu užitečných rad a doporučení, jaké úpravy v elektroinstalaci provést, aby vám dům či byt sloužil co nejlépe. Pomůže vám také promyslet instalaci moderních ovládacích prvků, které vám zpříjemní život, ale samotné by vás třeba vůbec nenapadly (rádio do zdi, bezdotykové spínače, stmívače, přepěťová ochrana, chytrá elektroinstalace, atd.).

Rekonstrukce elektroinstalace – jak na to
Obr. Pohybové čidlo, které zapíná světlo na chodbě a schodišti


Rekonstrukce elektroinstalace – jak na to
Obr. Pokojové termostaty

Když je vše hotové, není na škodu revizního technika pozvat. I v sebeprecizněji provedené elektroinstalaci se může vyskytnout nějaká chybička (např. vypadlý vodič ze svorky zásuvky), které si elektrikář nevšimne. Kontrola celé instalace tak může odhalit zásadní problém a předejít tak budoucím potížím.

Kdy je rekonstrukce elektroinstalace potřeba?

Pokud řešíte rekonstrukci objektu z gruntu, správný čas nastává po dokončení vnitřních příček a před nahozením omítek.

U starších objektů není tak úplně jednoduché říct, kdy je rekonstrukce potřeba. Samozřejmě pokud vám problikávají světla a zásuvky fungují pouze po dešti, tak jste ten správný čas již propásli a lze jen doporučit, abyste raději co nejrychleji vypnuli hlavní jistič.

Ale teď vážně. Důvodů k pořízení nové elektroinstalace může být víc. Mezi ty nejčastější patří:

  • stáří instalace a bezpečnost – stávající instalace probíjí, vodiče v propojovacích krabicích jsou spečené dohromady,
  • malá kapacita – málo zásuvek, slabé vodiče,
  • nespokojenost uživatele – chcete zhasínat z více míst, přemístit televizi do rohu, kde není zásuvka, stmívat světla nebo jen umístit vypínač na jiné místo.

Je to na vás. Ale o nové elektroinstalaci byste měli uvažovat vždy, když se pustíte do zásadních stavebních úprav, samozřejmě s ohledem na stáří stávající instalace. Opravdu není nic horšího, než udělat novou kuchyň nebo koupelnu a po půl roce zjistit, že nefungují zásuvky, protože jste nechali původní hliníkové vodiče, které nevydržely zatížení novými spotřebiči. Nehledě na to, že třeba v koupelně je opravdu namístě používat proudový chránič (i když ho legislativa v době vzniku původní instalace nevyžadovala a leckdy ještě ani neznala).

Co rekonstrukce elektroinstalace v bytě obnáší a co všechno se musí vyměnit?

Vzhledem k tomu, že kabely a elektroinstalační krabice jsou umístěné ve zdi, se rekonstrukce většinou neobejde bez sekání, rámusu, prachu a nepořádku. Při rekonstrukci je potřeba vyměnit nevhodné nebo staré kabely, které by nevydržely plánované zatížení nových spotřebičů (myčka nádobí, pračka, lednice, kávovar apod.). Proto se musí sekat do zdi a natahat nové kabely.

Pokud se v původní elektroinstalaci nedodržovalo rovnoměrné vedení kabelů a staré kabely vedou cik cak, bude sekání o to rozsáhlejší, aby nové kabely vedly rovnoběžně a přímo do vypínačů, zásuvek, stmívačů a termostatů. Toto by měla podchytit projektová dokumentace, kterou si můžete nechat při rekonstrukci zhotovit.

Rozsah rekonstrukce závisí na dvou základních faktorech. Jedním jste vy a vaše idea, co od nové instalace chcete. Tím druhým je stav dosavadní instalace, který musí vždy posoudit odborník – elektrikář.

Pokud se do rekonstrukce elektroinstalace pustíte, určitě by to chtělo novou „výzbroj“ rozvodnice. Ač se všechno může zdát funkční, určitě není dobré kombinovat staré jističe s novými proudovými chrániči.

Stejně tak je záhodno vyměnit i zásuvky – minimálně ty, které se využívají hodně, protože i zde dlouhodobé procházení proudu způsobuje únavu materiálu. U vypínačů je vhodné posoudit, který už má své „odcvakáno“. Pozor na to, že v dobách minulých neexistovaly moderní úsporné světelné zdroje. Elektronické předřadníky LED žárovek umějí vygenerovat nepěkné proudové a napěťové špičky, na které nebyly spínače dříve dimenzované. Navíc spínače a zásuvky dnes už nejsou pouze funkčním prvkem, ale mohou dotvářet designový styl vašeho domova. Takže i u nich záleží na tom, jak vypadají a jak se tvarem a barvou do daného interiéru hodí. Na trhu je dnes k dispozici široký výběr designových provedení.

Rekonstrukce elektroinstalace v panelovém bytě

Jak vyměnit elektriku v paneláku? V panelovém bytě je to náročnější a také dražší. Sekání děr do panelu není žádná legrace, ale pokud má výsledek za něco stát, tak to jinak nejde. Pozor na to, že v panelovém nebo bytovém domě nežijete sami a při sekání do panelu funguje celý dům jako obří ozvučnice reproduktoru. Proto si raději včas zjistěte na vedení bytového družstva nebo společenství vlastníků, jaké jsou podmínky a omezení pro stavební práce ve vašem domě.

Kabely často vedou v nášlapné betonové vrstvě v podlaze. V těchto případech počítejte rovnou i s výměnou podlahové krytiny. Ve stropě se pro kabely ke světlům frézují drážky hluboké zhruba 15 mm do panelu pod omítkou, stejně tak pro svislé rozvody. Vytváření horizontálních drážek ve svislých panelech je lepší se vyhnout nebo si nejdříve obstarat posouzení statikem. Stejně jako u ostatních stavebních úprav ve vícepatrové budově je nutné mít jistotu, které zdi jsou nosné, protože neodborný zásah by mohl narušit i statiku celého objektu.

Levnější alternativou je lištový rozvod, kdy se kabely vedou v plastových lištách po povrchu. Ale od tohoto způsobu se spíše ustupuje. I když se PVC lišty vyrábějí v různých profilech a barvách, není to příliš estetické řešení.

I výběr koncových prvků pro elektroinstalaci v lištách je dnes velmi omezený. Běžné elektroinstalační krabice pro lištové rozvody mívají hloubku 20 mm, takže vestavná hloubka instalovaného přístroje nesmí být větší. Do tohoto rozměru se často nevejdou ani běžné elektroinstalační přístroje (vypínače či zásuvky), natož moderní elektronická zařízení jako termostaty, čidla pohybu nebo zásuvky s USB nabíjením.

Co dělá při rekonstrukci investor/vlastník?

Objedná, zaplatí, uklidí (pokud nevyužije služby úklidové firmy). Jako investor či vlastník (neboli „objednávající“) ale máte daleko důležitější a zodpovědnější úlohu spolutvůrce, při které závisí na vaší schopnosti, ochotě a trpělivosti pomoci utvořit elektroinstalaci k obrazu svému. Rozhodně vás nenabádáme, abyste radili elektrikáři, jak má dělat svou práci, a už vůbec ne, abyste se do zapojování pouštěli sami.

V čem může být vlastník/investor elektrikáři, potažmo elektro-projektantovi, nápomocen? Zjistěte si aktuální trendy a zamyslete se nad tím, kde a v jakém množství chcete mít umístěné zásuvky a odkud byste chtěli rozsvěcet a zhasínat světla. Zkuste vzít v úvahu i takové detaily, jako je umístění zásuvky při používání vysavače. Dejte si na to čas a důkladně si vše promyslete. Tuto svou představu proberte s elektrikářem i s projektantem. Předejdete tím problémům, které se pak velmi složitě řeší, když už jsou kabely natažené pod omítkou ve zdi.

Nejlepší je vymýšlet rozmístění elektroinstalačních přístrojů přímo na místě. Takže až bude vaše bytová rekonstrukce připravena na elektroinstalaci, projděte si postupně místnost po místnosti. Rozmyslete si, na kterou zeď se budou otevírat dveře, kde bude jaký nábytek a které světlo stačí ovládat jenom od dveří a které i z dalších míst (mít v ložnici vedle postele druhý vypínač na hlavní světlo může na první pohled vypadat jako rozmařilost, ale až vyzkoušíte, už nebudete chtít měnit).

Zamyslete se i nad tím, co byste od své elektroinstalace chtěli navíc. Rádio v koupelně nebo v kuchyni? Žaluzie na dálkové ovládání? Případně stmívatelná světla pro lepší atmosféru? Vše je v dnešní době řešitelné, ale musíte se rozhodnout včas. Všechny případné změny je pak třeba nechat zanést do finálního projektu, podle kterého se bude elektroinstalace realizovat.

Rekonstrukce elektroinstalace – jak na to
Obr. Rádio do zdi s reproduktorem

Tip: Nechte si udělat kabelovou i prostorovou rezervu. Pokud máte předtuchu, že v budoucnu budete chtít instalovat něco dalšího, nechte si tam natáhnout kabel. Stejně tak si nainstalujte o něco větší rozvodnici – mít v ní jednu řadu navíc neuškodí.

Pokud máte rozvodnici v předsíni nebo na jiném viditelném místě, můžete osadit místo dvířek třeba zrcadlo nebo obraz.

Když už se rozhodnete pro rekonstrukci elektroinstalace, popřemýšlejte, zda nechcete od své instalace víc a porozhlédněte se po informacích o tzv. chytrých instalacích.

Cena rekonstrukce elektroinstalace

Počítáme-li práci elektroprojektanta, revizního technika, elektromateriál, práci elektrikáře, zednické práce, vymalování a úklid, může se cena pohybovat od desetitisíců až po několik statisíců, u bytových domů a ostatních větších objektů se může jednat i o miliony korun. Ač se to nezdá, rodinný dům spolkne několik kilometrů kabelů, desítky jističů a až stovky zásuvek a vypínačů. Závisí na nárocích a požadavcích investora.

Abychom uvedli aspoň jeden konkrétnější příklad, třeba v případě bytu 3+1 se připravte na 50 až 150 tisíc korun.

Jak dlouho rekonstrukce potrvá?

Pokud máme na mysli dobu čistě rekonstrukčních elektroinstalačních prací, v případě třípokojového bytu počítejte s 3-6 dny. I za takového „nouzového“ režimu se v bytě bydlet dá, ale někdy je lepší na danou dobu odjet na dovolenou a vrátit se, až bude to nejhorší hotové.


Závěrem už stačí jen dodat: nebojte se elektroinstalace ani elektroinstalatéra. Ve finále jste to vy, kdo bude používat vše, co si necháte domů namontovat. Investice do nové elektroinstalace není úplně zanedbatelná, ale na druhou stranu je to investice na dlouhé roky. Pokud se chystáte na stavební úpravy, určitě nevynechejte elektroinstalaci. Správně a chytře provedená elektroinstalace vám může výrazně zjednodušit život.

A ještě jedna velmi důležitá věc na konec. Na elektroinstalaci se nevyplatí šetřit! Raději oželte mramorovou dlažbu v obýváku a zlaté kohoutky v koupelně, ale kabely si nechte vyměnit všude. Rozhodně není v pořádku mít na celý byt jenom dva jističe.


Newsletter ABB

Chcete od nás dostávat newsletter a informace o tom, co je v ABB nového? Speciální nabídky, nové produkty, tiskové zprávy, události a školení.

POKRAČOVAT
Elektromontéři seznam Video manuály instalace Technická podpora Obchodní kontakty
6471
produktů
a 17 designových řad
244
prodejních míst
a velkoobchodů v ČR
1165
elektromontérů
v našem klubu ABB
156
let tradice a
zkušeností s výrobou

Chcete od nás dostávat newsletter
a informace o tom, co je
v ABB nového?

ZAVŘÍT