Košík 0

Díky chytré domácnosti můžete mít pohodlnější život. Jak funguje smart home?

Díky chytré domácnosti můžete mít pohodlnější život. Jak funguje smart home?
Petr Mašek Petr Mašek 19. 01. 2021

Inteligentní neboli „chytré“ domácnosti (také známé jako smart home) se za posledních 10 let staly populárním tématem. Podívejte se, kolik času a starostí můžete ušetřit, když si jimi vybavíte domov.

Chytrá domácnost je systémové řešení, které ovládá třeba osvětlení, rolety, markýzy, vytápění jednotlivých místností, pustí vám rádio, uvaří vám kafe a umí toho ještě mnohem víc. Všechno probíhá automaticky samo, abyste se nemuseli o nic starat. Řečeno ve zkratce: Smart home vám doma vytvoří pohodu, aby se vám hezky bydlelo. 

Tyto systémy se neustále zdokonalují a nabízejí čím dál víc možností a funkcí. Umožňují třeba integrovat svítidla Philips Hue, hudební reproduktory Sonos a dokonce i domácí spotřebiče. Člověk je tvor chytrý a líný a vymýšlí, jak by si život ulehčil. Chytrá domácnost naplňuje jeho přirozenou touhu po pohodlí.
Díky chytré domácnosti můžete mít pohodlnější život. Jak funguje smart home?

Když máte doma smart home

Díky systému smart home si domácnost přizpůsobíte k obrazu svému a spoustu věcí v ní zautomatizujete. Téměř každá varianta umožňuje ovládat základní prvky jako vytápění, osvětlení nebo žaluzie, s pokročilejšími systémy pak získáte domov jako ze sci-fi filmu.

Ovládání je většinou velmi jednoduché a stačí k němu tablet nebo chytrý telefon. Takže i když jste v práci nebo na cestách, svou domácnost máte pořád pod kontrolou. Díky časovým režimům a logickým funkcím systém porovnává aktuální podmínky venku i uvnitř vašeho domova, hlídá všechny důležité činnosti a dá vám zprávu o všem, co se zrovna děje.

Chytrá domácnost vás zbaví starostí

Jednou z největších výhod chytré elektroinstalace je komfort, spoustu věcí totiž vyřeší za vás. Zároveň vám ale v rukou zůstává plná kontrola a možnost vypínačem nebo mobilní aplikací přenastavit vše, co potřebujete.

Udělejte si třeba hezčí ráno. Stačí si na určitou hodinu nastavit roztažení žaluzií nebo zapnutí rádia (místo budíku) a naprogramovat chytrý kávovar tak, aby vám uvařil kafe ještě před tím, než vůbec dojdete do kuchyně.

Chystáte se v zimě na chatu? Zapněte si topení na dálku o pár hodin dřív, aby až tam dorazíte, bylo už krásně teplo.

Díky chytré domácnosti můžete mít pohodlnější život. Jak funguje smart home?

Smart home šetří peníze...

Mnoho systémů nabízí i měření venkovních parametrů díky kterým můžete zautomatizovat funkci zahradního zavlažování, dopouštět nebo ohřívat vodu v bazénu a spouštět filtraci.

Ušetříte také na spotřebě. Když v létě otevřete okno, automaticky se vytáhnou žaluzie a sníží se teploty na termostatech, aby se místnost zbytečně nevytápěla. Tím ji vychladíte i bez klimatizace. Po odchodu z domu za vás systém zase přenastaví teploty do útlumového režimu, povypíná všechna světla i nepotřebné zásuvkové okruhy a nastaví žaluzie do ideální pozice.

Chytrá domácnost se prostě chová úsporně. Můžete s ní ušetřit za energie a navíc vás bude hřát pocit, že se chováte ekologicky.

… a postará se o vaši bezpečnost

Inteligentní elektroinstalace zvýší i bezpečnost vašeho domova. Už se vám nikdy nestane, že byste odjeli a garážová vrata zůstala otevřená. Systém za vás zkontroluje celý dům a důležité části přizpůsobí situaci „nikdo není doma“.

Když se zvedá vítr, meteostanice vyšle signál a stáhne se vám markýza nebo i žaluzie. Pokud na vás v době vaší nepřítomnosti zvoní pošťák, pomocí chytrého zvonku s ním můžete komunikovat přes mobil a třeba mu říct, aby vám balíček nechali u sousedů.

Detektory pohybu spustí alarm, když se někdo přiblíží k domu. Inteligentní senzory zároveň zajistí, že vás nevyděsí falešný poplach, když se vám na zahradu zatoulá kočka.

Můžete si nechat nainstalovat kouřové hlásiče, okenní kontakty, meteostanice, senzory zaplavení a mnoho dalších vymožeností, se kterými předejdete různým haváriím nebo poruchám. O případných alarmech vás systém informuje mobilem, takže o průšvihu víte okamžitě a můžete ho začít řešit, ať jste kdekoliv.

Inspirujte se u existujících projektů

Ještě nedávno bylo těžké představit si pod chytrou domácností něco konkrétního. Dnes se už můžete podívat na různé referenční projekty s prvky chytré instalace a inspirovat se podobným projektem, jako je ten váš. Třeba tak přijdete i na věci, které by vás v první části stavby vůbec nenapadly. Existuje nespočet videí s popisem chytrých domů a jejich funkcí včetně ukázky nastavení. Díky tomu si uděláte konkrétní představu o tom, co všechno se ve vašem domě či bytě dá instalovat a přizpůsobit.

Ukázka instalace chytré domácnosti:


Jak těžké je nastavení a ovládání?

Celý dům se při instalaci systému jednorázově nastaví přesně podle individuálních požadavků uživatele. Dá se vytvořit i více uživatelských účtů – aby třeba děti nemohly použít něco, co by je mohlo ohrozit. To samé platí i pro návštěvu, která v domě pobývá jednou za čas. Umožníte jí třeba ovládat osvětlení, stínicí techniku, ale už nemá přístup k nastavení teploty, aby vám nerozhodila topnou soustavu od tepelného čerpadla.

Jakýkoli spotřebič je teoreticky možné do systému chytré domácnosti zapojit a pak vše ovládat pomocí jednoho zařízení. Záleží na vás, jestli jsou vám bližší dotekové displeje, nebo vypínače na stěnách.

Díky chytré domácnosti můžete mít pohodlnější život. Jak funguje smart home?

Chytrá domácnost je trend v moderním bydlení

Trend inteligentních domácností rok od roku roste. Uživatelé domácností se nechtějí starat o neustálé nastavování teploty v místnosti nebo úhlu žaluzií, aby v místnosti bylo ideální světlo. Je daleko příjemnější starat se místo toho o své zájmy, rodinu a užívat si volného času, který je velmi cenný a máme ho pro sebe čím dál tím míň. Tak ho neztrácejte zbytečnostmi a zeptejte se nás, jak i vám může smart home usnadnit život.

Zajímá vás, kolik by vás chytrá elektroinstalace stála? Vyplňte a pošlete nám poptávkový formulář a my na oplátku pošleme konkrétní částku.


Newsletter ABB

Chcete od nás dostávat newsletter a informace o tom, co je v ABB nového? Speciální nabídky, nové produkty, tiskové zprávy, události a školení.

POKRAČOVAT
Elektromontéři seznam Video manuály instalace Technická podpora Obchodní kontakty
6484
produktů
a 17 designových řad
244
prodejních míst
a velkoobchodů v ČR
1144
elektromontérů
v našem klubu ABB
156
let tradice a
zkušeností s výrobou

Chcete od nás dostávat newsletter
a informace o tom, co je
v ABB nového?

ZAVŘÍT