Košík 0

Jak ochránit domácnost před bleskem

Bouřka za oknem
Jiří Vašinka Jiří Vašinka 31. 05. 2021
Už se vám to stalo? Že vám letní bouřka zničila počítač, spálila zabezpečovačku domu, mobil nebo televizi? A víte, že se proti tomu dá účinně chránit? Nechte si do rozvodnice nainstalovat přepěťovou ochranu a máte klid.

Jen si představte tu úlevu. V pohodě odjedete na dovolenou, na výlet nebo do práce bez stresu, že se mezitím přižene smršť a udělá vám průvan v peněžence, o horších následcích ani nemluvě. A taky už nebudete při prvním zahřmění pobíhat po domě a vytahovat spotřebiče ze zásuvky. Máte o starost míň a můžete se přestat bát. Přepěťové ochrany snižují pravděpodobnost výskytu nebezpečných napětí v elektrické instalaci.

Jak funguje přepěťová ochrana a k čemu je dobrá

Přechodná přepětí, která vznikají při úderu blesku, jsou velice častou příčinou poruch a zničení citlivých elektrických zařízení. Přepěťová ochrana je malé zařízení instalované do rozvodnice. Je odolné vůči impulzním proudům, které bezpečně vybije a svede vysoké dynamické proudy do země.

Jak ochránit domácnost před bleskem

Proč nestačí hromosvod?

Ochrana objektu před bleskem a přepětím je komplexní soubor opatření, který se skládá z vnějších a vnitřních prostředků pro zajištění ochrany před účinky atmosférické elektřiny.

Když blesk přímo zasáhne budovu s hromosvodem (vnější ochrana), proud je sveden do země. Jenže přepětí se může šířit po domě dál přes uzemnění elektrické instalace. Tento přímý zásah bleskem (i za přítomnosti hromosvodu) může v domě způsobit poškození elektroinstalace, elektrických spotřebičů a elektroniky, a v horším případě i způsobit zranění. Totéž může nastat, když blesk uhodí do venkovního elektrického vedení, které je spojené s vaším domem. Energie blesku se může po kabelech šířit dál. Pro tyto účely se používá přepěťové ochrany (vnitřní ochrana) typu T1 a T2, případně jejich kombinace typ T1+T2.

Nutnost vybavit objekty určené k trvalému bydlení (rodinné domy) prostředky ochrany před úderem blesku je v naší legislativě zakotvená již delší dobu. To, zda musí mít dům hromosvod, nebo stačí pouze použití přepěťových ochran (ty by tam měli být vždy), by měl stanovit ten, kdo stavbu projektuje.

A co přepěťová ochrana do zásuvky?

To už se bavíme o ochraně typu T3. Je to užitečná věc, ale samotná ochrana v zásuvce nestačí. Je to až tzv. poslední stupeň ochrany, taková třešnička na dortu. Je potřeba mít hlavní přepěťovou ochranou v rozvodnici, která sníží napěťovou úroveň přepětí na hodnotu, která už není spotřebiči nebezpečná. Stupeň ochrany T3 se nesmí používat samostatně, vždy musí mít předřazení alespoň stupeň T2.

Vyplatí se přepěťová ochrana? Kolik jich v domě budu potřebovat a kolik mě to bude stát?

Dejme si jako příklad třeba takový dvoupodlažní rodinný dům, 250 m2 obytné plochy. Do rodinných domů doporučujeme instalovat přepěťové ochrany typu T1+T2, které jsou odolné vůči impulzním proudům v hodnotě rovnající se výboji blesku. Jediným přístrojem v hodnotě asi 3500 Kč (plus práce elektrikáře) si tak mnohonásobně zvýšíte ochranu vašeho majetku proti atmosférickým výbojům a přepětí. A to je prostě dobrá investice.

Zbytečně vzniklé škody jsou totiž mnohonásobně vyšší, než je cena za přepěťovou ochranu. Ač se to nezdá, hodnota spotřebičů v domácnosti může překročit hodnotu 100 tisíc korun. Schválně si spočítejte, kolik jste dali za ty vaše. A co teprve citová hodnota např. fotek z letní dovolené, ta je nevyčíslitelná. Taková ztráta vás může provázet celý život.

Vydrží přepěťová ochrana i víc zásahů blesku? Jak často se musí měnit?

Česká republika a vůbec střední Evropa zaznamenává v posledních letech výskyt velmi silných bouřek. Nejsou tak časté, zato však intenzivní a nepředvídatelné. Všechny ochrany T1-T2 zvládnou svést dva přímé zásahy bleskem, díky 2 antiparalelně zapojeným varistorům v jednotlivých fázích instalace. Taková četnost zásahů není obvyklá a s nadsázkou lze říct, že svodič přepětí měníte jednou za život.

Do zapojení přepěťové ochrany se sami nepouštějte

Výběr a instalaci rozhodně nechte na profesionálovi. Kdybyste nevěděli, na koho se obrátit, podívejte se do seznamu elektrikářů v naší databázi. Jsou to kluci šikovní a naše výrobky instalovat umí.

Přepěťové ochrany nejsou aktuální pouze u novostaveb, pokud máte starší objekt, nebojte se zeptat svého elektrikáře na možnost doplnění „přepěťovky“. Na trhu dostupné typy přepěťových umožňují použití jak v nových instalacích TN-S (tj. se 3/5ti dráty a modrým nulákem), tak ve starších rozvodech TN-C (2/4 dráty a pouze zelenožlutý ochranný vodič).


Newsletter ABB

Chcete od nás dostávat newsletter a informace o tom, co je v ABB nového? Speciální nabídky, nové produkty, tiskové zprávy, události a školení.

POKRAČOVAT
Elektromontéři seznam Video manuály instalace Technická podpora Obchodní kontakty
6471
produktů
a 17 designových řad
244
prodejních míst
a velkoobchodů v ČR
1181
elektromontérů
v našem klubu ABB
156
let tradice a
zkušeností s výrobou

Chcete od nás dostávat newsletter
a informace o tom, co je
v ABB nového?

ZAVŘÍT