Košík 0

Jak ušetřit v domácnosti za energie

Počítadlo hodin elektroměru
Petr Mašek Petr Mašek 15. 10. 2021
Je tu podzim, topná sezóna začíná a ceny energií rostou. Ptáte se, zda byste mohli v roce 2021 ve své domácnosti na energiích nějak ušetřit? Máme pro vás hned několik tipů.

Šetření energie v domácnosti je velmi aktuální téma. Samozřejmě se můžete pustit do cenového průzkumu, jestli se vám vyplatí změnit dodavatele energií. O tom teď ale mluvit nebudeme, stejně jako vás nebudeme nabádat ke stavebním úpravám, revoluční výměně topného systému a jiným náročným investicím, které se vám vrátí možná za několik let. Zaměříme se hlavně na praktické rady, co udělat jinak, abyste dokázali co nejvíc ušetřit hned teď.

Vycházejme z toho, že kromě běžných spotřebičů, jako jsou například pračka, sušička nebo sporák, jsou hlavními konzumenty energie teplo a světlo.

1. Při nákupu spotřebičů se rozhodujte podle energetické třídy

Když už nakupujete nový spotřebič, vždy se zaměřte na energetickou třídu daného spotřebiče a nenechte se zviklat výhodnější cenou oproti lepším vlastnostem. U běžného spotřebiče totiž dosáhnete budoucích úspor už při jeho výběru.

2. Nenechávejte spotřebiče ve stand-by režimu

Máme na mysli televizory, set top boxy a další elektronická zařízení, která používáme denně, ale ne nepřetržitě. V součtu se bavíme možná o 800 korunách ročně, ale i to se počítá.

3. Využijte úsporné tarify

Nabízí váš dodavatel energie rozdílné ceny pro nízký a vysoký tarif elektrické energie? Pokud ano, využijte toho. U větších žroutů energie, jako jsou pračka, sušička, myčka nebo žehlička, můžete vychytat ten správný čas pro jejich spuštění. Informace o nízkém a vysokém tarifu si vyžádejte u svého poskytovatele elektřiny.

4. Před sezónou zkontrolujte topný systém

O vašich budoucích nákladech za topení rozhodují nejen ceny paliv a energií. V rámci chystání vaší domácnosti na zimu nepodceňte přípravu topného systému.

Omyjte radiátory, zkontrolujte ventily, proveďte odvzdušnění, zkontrolujte tlak v systému (v případě teplovodné soustavy) a funkci elektrických topných těles (ať už podlahových, nebo nástěnných). Pokud využíváte lokální způsob vytápění, nezapomínejte ani na kontrolu zdroje vytápění, ať už v podobě elektrokotle, tepelného čerpadla, plynového kotle nebo kotle na tuhá paliva. V případě posledních dvou jmenovaných myslete i na povinné revize a kontroly jak samotných kotlů, tak spalinových cest.

Zaměřte se také na prostor před radiátory. Aniž bychom si to uvědomovali, tato místa míváme často zastavěná nábytkem. Průniku tepla do místnosti samozřejmě vadí i závěsy a záclony.

5. Topte, jen když musíte

Aby váš účet za teplo nebyl na konci topné sezóny vysoký, dodržujte zásady úsporného vytápění. Základní pravidlo zní: topte tam, kde je to nutné a jen tolik, kolik je potřeba. Pokud je váš dům nezateplený, můžete ušetřit hlavně dobrou regulací tepla. Topte naplno, jen když jste doma. Pokud jste v práci nebo spíte, nechte topení pouze temperovat, například na 17 °C.

Ale dejte pozor na to, že ne všechny topné soustavy jsou pro takové změny teplot vhodné. Například u teplovodního podlahového systému (kvůli jeho velké setrvačnosti) může změna teploty o několik stupňů a její ustálení trvat mnoho hodin nebo dokonce jednotky dní. V tomto případě by vaše snahy o úsporu snížením teploty mohly ve výsledku způsobit vyšší spotřebu energie při následném zvyšování zpět na teplotu komfortní. Nebo pokud pro vytápění používáte tepelné čerpadlo a budete provádět skokové navýšení teploty, místo levného provozu dojde k pomocnému dotopení elektrokotlem, který bývá v tepelných čerpadlech integrován – znovu neušetříte.

V jednotlivých místnostech vašeho domu nebo bytu udržujte rozumnou teplotu. V Česku máme oproti jiným zemím zvláštní zvyk vytápět byt na „trenýrkovou“ teplotu. Není to zdravé ani pro váš organismus ani pro váš účet. Pokoje vytápějte tak, abyste měli dostatečné teplo, ale zároveň abyste zároveň zbytečně nepřetápěli. Každý z nás může mít trochu jiný teplotní komfort, ale v obývacím pokoji nebo pracovně by 22 °C mělo stačit, v ložnici i 18 °C. Vždy tedy stojí za úvahu, zda teplotu v místnosti nejde o něco snížit. Pokles i o jediný °C sníží vaše výdaje na vytápění klidně o 6 %. S udržováním požadované teploty vám pomůže termostat.

6. Větrejte úsporně

Ve spoustě českých domácností je zvykem nesprávný způsob větrání. Máme na mysli dlouho otevřené ventilačky nebo mikrovětrání. Úsporně neznamená, abyste nevětrali vůbec nebo větrali málo. Větrat byste měli krátce a úderně – tak, aby výměna vzduchu proběhla rychle, ale stěny nestihly vychladnout.

7. Sviťte úspornými LED svítidly s možností stmívání

Když dobře vyberete svítidlo a k němu vhodnou žárovku, ušetříte. Nové technologie světelných zdrojů spotřebují ke stejnému množství světla o dost méně energie než normální žárovka. Přitom stejně jako klasická žárovka mají vynikající kvalitu světla i okamžitý světelný výkon.

I vhodným ovládáním svítidel můžete uspořit, když budete světlo regulovat pomocí stmívače. Pokud světla svítí například na 60 % své svítivosti, u moderních LED svítidel to i na čtení běžně stačí. Proto pokud možno používejte stmívatelné žárovky.

Stmíváním žárovky se snižuje její výkon, a tím se pochopitelně zvyšuje vaše úspora. Stmívač sám spotřebuje velmi málo energie. Ovšem pozor, ne každá žárovka je stmívatelná. Pro stmívání jsou obecně vhodné halogenové žárovky, nikoliv nutně všechny LEDkové a energeticky úsporné žárovky. U stmívatelných žárovek hledejte na obalu níže vyobrazený nepřeškrtnutý symbol. K šetrnému svícení si ideálně pořiďte LED žárovku, která je úsporná, nabízí kvalitní světlo, a ještě navíc může být stmívatelná.

Jak ušetřit v domácnosti za energie

8. Sviťte, jen když je to potřeba

Použití úsporných světelných zdrojů je jedna věc, ale i toto světlo vás stojí peníze. A proto určitě není v pořádku, pokud svítí zbytečně. Když v místnosti nebo objektu nikdo není, proč plýtvat energií na svícení? Zapomenuté rozsvícené světlo bývá velmi častým nešvarem a v případě delších chodeb nebo větších místností (prostě všude tam, kde je větší množství svítidel) může znamenat nemalý výdaj, a to i v případě úsporných žárovek.

Pokud s tím máte problém, mohou za vás rozsvěcet a zhasínat automatické spínače pohybu nebo přítomnosti. Ty rozsvítí světlo vždy, když do sledovaného prostoru vejdete a na rozdíl od lidí potom nezapomínají zhasnout.

9. Využijte základní funkce chytré domácnosti

Současné domovní elektroinstalace mohou obsahovat i chytré moderní technologie. Takové prvky v elektroinstalaci se potom dají velmi snadno a hlavně přesně řídit a nastavovat. A samozřejmě i úspory ohlídáte lépe. Vůbec nemusíte utrácet za robustní systém, stačí jen pár základních funkcí.

Používejte žaluzie účelně a efektivně

Mezi nejčastější jednoduché triky, jak ušetřit na topení, patří chytré využití stínicí techniky. Máme na mysli předokenní žaluzie, vnitřní žaluzie, elektronické závěsy a podobně. Když nejste doma, žaluzie se natáčejí podle denního světla a pouští do objektu jen tolik světla, aby nedocházelo ke zbytečným teplotním ztrátám nebo naopak k přetápění místností.

Spolu s žaluziemi můžete řídit i vytápění a klimatizaci (případně rekuperaci – zpětné předávání tepla). V domácnosti se vám tedy po celý den samo udržuje optimální klima. Nepouští se topení, když není potřeba. Nejsou zatažené žaluzie, když přes okna může jít teplo od slunce a může být úplně vypnutý systém vytápění. (Podobně můžete řídit chlazení v letních měsících. Nemusí zbytečně běžet klimatizace, když zataženými žaluziemi můžete docílit podobné či stejné teploty.)

Když nejste doma, vypínejte nepotřebné zásuvkové okruhy

Chytrá elektroinstalace v době vaší nepřítomnosti sama povypíná všechny nepotřebné okruhy. Tedy například vypne zásuvky pro televizi, set top box, mikrovlnnou troubu, myčku, pračku, kulmu, fén a další zařízení, která mohou být v době nepřítomnosti úplně vypnuté. (Na tuto funkci je dobré myslet i při výběru spotřebičů, spousta dnes dostupných přístrojů si po odpojení od sítě nepamatuje nastavené údaje jako datum a čas). Tyto zásuvkové okruhy opět sepnou, jakmile vejdete do domu.

Dalším zařízením domácnosti, které nemusí běžet celý den, je čerpadlo oběhové teplé vody. Toto čerpadlo může stejně jako zásuvkové okruhy spínat jen v době vaší přítomnosti v domácnosti. Takže pokud odcházíte jako poslední do práce nebo do školy, chytrá domácnost o tom ví a povypíná a přenastaví vše potřebné.

Chytrá domácnost přináší svému uživateli v první řadě komfort, ale pokud je vše provedené a nastavené správně, pomáhá vám i šetřit. Zvlášť pokud vedle výše uvedených hlavních výhod vezmeme v úvahu i méně standardní věci, jako je kontrola nad úsporným ovládáním bazénu (běh filtrace pouze v době nízkého tarifu), sauny, rekuperace, ovládání stropních oken, vyhřívání okapů, příjezdových cest a dalších zařízení, které potřebují elektrickou energii.

Proto jsou systémy pro chytrou domácnost čím dál častěji poptávané a využívané nejen pro instalace v rodinných domech a bytech, ale i kancelářských objektech a komerčních zařízeních.


Úspora za energie je v současné době velmi aktuální téma, které nabývá každým dnem na důležitosti i s avizovaným odklonem od uhlí a přechodem na ekologické energetické zdroje. Výše uvedená doporučení sice nejsou převratnými vědeckými poznatky, ale každý watt se počítá. Proto nebuďte lhostejní a zamyslete se, zda některý z výše uvedených tipů nemůže pomoci snížit spotřebu i vám. Snížením spotřeby energie nejen optimalizujete svoje výdaje za energie, ale také přispějete k udržitelnému energetickému konceptu. Tak hurá do toho!


Newsletter ABB

Chcete od nás dostávat newsletter a informace o tom, co je v ABB nového? Speciální nabídky, nové produkty, tiskové zprávy, události a školení.

POKRAČOVAT
Elektromontéři seznam Video manuály instalace Technická podpora Obchodní kontakty
6209
produktů
a 18 designových řad
240
prodejních míst
a velkoobchodů v ČR
913
elektromontérů
v našem klubu ABB
155
let tradice a
zkušeností s výrobou