Košík 0

Jak si zpříjemnit zimu chytrou domácností

Moderní interiér rodinného domu s krbem
Lubomír Mikmek Lubomír Mikmek 27. 11. 2023
Máte rádi zimu? Když se povede taková ta Ladovská, je to romantika. Na chvilku. Většinou jsme však ve zdejších zeměpisných šířkách zvyklí na sychravo, šedivo, chladno a tmu. A všechno se tak nějak komplikuje. Musí se topit a svítit, sníh a námraza komplikují údržbu kolem domu a dokonce i obyčejné chození ven. Tak proč si ten život nezjednodušit? S chytrou domácností, která vám dovede s ledasčím pomoci a i ze zimy vyčarovat o hodně snesitelnější a příjemnější období.

Jde o to, že s chytrou domácností máte všechny funkce v domě a kolem domu seřízené a nastavené tak, aby to dávalo smysl po stránce vašeho osobního pohodlí i úspory energií. Takže na základě teploty vzduchu, intenzity světla a rychlosti větru se váš dům rozhodne, že by bylo v danou chvíli správně udělat to a to, a také že to udělá, aniž vy byste na to museli myslet. A kdyby něco, všechno máte po ruce a přehledně v apce na mobilu, díky čemuž můžete svému domu šéfovat odkudkoliv.

Chytré topení

Chytré topení spočívá v tom, že topíte jen tam, kde v danou chvíli opravdu potřebujete, a jen tolik, aby to nebylo zbytečně moc. Dům máte rozdělený na zóny. Po místnostech, po patrech, jak potřebujete. A v jednotlivých zónách máte standardně nastavenou teplotu třeba takhle:

  • zóna 1: kuchyň + obývák, 22 °C (20 °C v noci a když nejste doma),
  • zóna 2: dětský pokoj, 22 °C (18 °C v noci a když nejste doma),
  • zóna 3: koupelna, 24 °C (20 °C během dne),
  • zóna 4: ložnice, 18 °C,
  • zóna 5: pokoj pro hosty a koupelna pro hosty, 16 °C (pokud jsou aktuálně neobývané),
  • zóna 6: garáž + dílna, 5 °C,
  • zóna 7: zimní zahrada, 18 °C.

Řekněme, že ve všední den vstáváte v 6:30. Tedy v 6:00 se v kuchyň a obývák začíná vytápět na 22 °C. V 7:00 už se jakž takž rozednilo a žaluzie samy od sebe jedou vzhůru. Kytkám na oknech je potřeba dopřát denního světla, kterého je pomálu.

Odcházíte do práce. Na ovládacím panelu nebo na mobilu kliknete na “Odchod”. V tom okamžení se v zónách 1 a 2 teplota začíná snižovat na 20 °C. Koupelna ví, že má ještě 2 hodiny topit na 24 °C, aby uschly ručníky a pak sníží teplotu
na 20 °C.

Děti přichází ze školy kolem 15. hodiny. Takže ve 14:00 se zóna 1 a 2 začínají zase vyhřívat na 22°C. Koupelna začíná topit na 24 °C až od 18. hodny.

A pokud je něco jinak – dnes nejdete do práce, ale jste na home officu, nebo zůstáváte kvůli nemoci v posteli, jednoduše si na ovládacím panelu nebo na mobilu přenastavíte teplotu, jak si zrovna žádá situace.

Jak si zpříjemnit zimu chytrou domácností
Obr.: Nastavení teploty topení na mobilu

Je jedno, jestli máte elektrický kotel nebo plynový nebo tepelné čerpadlo, radiátory nebo podlahové topení, elektrické nebo teplovodní. Do systémové chytré domácnosti, jako je třeba ABB-free@home, lze naroubovat všechny tyto systémy vytápění.

Jediná potíž může nastat u teplovodní soustavy s kotlem na tuhá paliva, a tudíž na ruční přikládání. V těchto případech nemáte jak regulovat samotný zdroj (kotel), takže ovládat můžete pouze jednotlivá topná tělesa. Když je utlumíte nebo dokonce zavřete všechna, může dojít k přetopení kotle. Takže tyhle případy se pro integraci do chytré domácnosti příliš nehodí, i když ne že by to technicky nešlo.

Chytré větrání v zimě

Kdo má rekuperaci, už vlastně větrá chytře, protože ušetří 80 – 90 % energie pracně vynaložené na ohřev místnosti. Ventilátory u aktivní rekuperace se spouští buď automaticky pomocí senzorů, které sledují teplotu a vlhkost vzduchu v domě nebo manuálně. Ventilátory při nízkých otáčkách ani neuslyšíte. S chytrou domácností můžete dát impuls rekuperační jednotce s požadavkem na vyšší otáčky, pokud je potřeba.

Když rekuperaci nemáte, musíte větrat okny. V zimě je potřeba větrat úderně a krátce, aby došlo k co nejrychlejší výměně vzduchu v místnosti, ale aby nestačily vychladnout stěny. Tedy větrání “na ventilačku” v zimě je neekonomické. Čidlo CO2 (např. v multifunkčním ovládači TENTON IAQ) vám řekne, kdy je skutečně potřeba vyvětrat, abyste nevětrali zbytečně.

Pokud máte v domě vymoženost v podobě automaticky ovládaných oken s magnetickým kontaktem, dům se vám o větrání postará sám. Za vším je nějaký ovládač, jako třeba ABB Tenton® IAQ, který má v sobě zabudovaný měřič kvality vzduchu. Otevře okna, když naměří, že je to potřeba. Okna se opět zavřou například v okamžiku, kdy naměřená teplota v místnosti klesne na definovanou minimální hodnotu. Zároveň se ale nikdy nestane, že by se vám otevřela střešní okna, když venku prší nebo fouká silný vítr. Od toho máte na střeše meteostanici, která určí, že: „Za těchto podmínek okna zavřít a neotvírat!“.

Jak si zpříjemnit zimu chytrou domácností
Obr.: Meteostanice, kterou můžete mít namontovanou na střeše nebo na zdi domu

Automatické ovládání žaluzií

Podle intenzity slunečního záření meteostanice na střeše pozná, že dnes je opravdu hezky, a proto vám na jižní straně domu otevře žaluzie na maximum, aby okna pustila do domu co nejvíc slunečního tepla a energie. Když venkovní teplota klesne pod 4 °C při zavřených žaluziích, tak povyskočí 20 cm nad svoji koncovou polohu, aby lamely nepřimrzly k parapetu/zemi. Slunce zapadá v 16:30, žaluzie se zatahují a lamely zavírají, aby vám kolemjdoucí neviděli do soukromí. A protože venkovní teploty na noc klesají, stažené žaluzie zároveň fungují jako další ochranná vrstva proti úniku tepla.

Ochrana před sněhem a námrazou

Jak si zpříjemnit zimu chytrou domácností

Během posledního desetiletí se u nás sníh stal spíše vzácností. Ale pokud bydlíte v nějaké horské oblasti, je to pro vás stále aktuální zimní téma. Sníh, který spolu s ledem sjede ze střechy, může ublížit někomu na chodníku, nebo může poničit střešní krytinu. Když se však rozhodnete investovat do výhřevu střechy a okapových žlabů, můžete tyhle všední starosti jednou pro vždy hodit za hlavu. Meteostanice na střeše podle teploty a vlhkosti vzduchu vydá impuls k zapnutí vyhřívání. A máte střechu čistou.

To samé, pokud máte vyhřívaný chodník k domovním dveřím, případně plochu před garáží. Nemusíte se o nic starat, dům se postará sám. Takže i když se uprostřed dne strhne vánice, máte jistotu, že před garáží bude zameteno. Jediná závěj, kterou budete muset překonat, bude patrně ta, kterou vám před vrata nahrne traktor. To je zimní nepříjemnost, na kterou ještě bohužel nikdo nic nevymyslel a ani žádná chytrá domácnost vám s tímhle nepomůže :-).

Chytré řízení osvětlení a světelné scény

Tmu a nevlídno je potřeba buď zaspat a nebo přesvítit. Příjemné světelné podmínky a útulnou atmosféru můžete navodit pomocí DALI řízení osvětlení, které umí ladit teplotu chromatičnosti (teplá bílá / studená bílá).

Osvětlení můžete logicky propojit s dalšími funkcemi do automatizovaných úkonů. Venkovní meteostanice zaznamená, že se zešeřilo, v pokoji směrem do ulice se automaticky stáhnou žaluzie a rozsvítí se LED pásky u stropu tlumeným, teple bílým světlem. Zároveň se rozsvítí světla podél chodníčku ke vchodovým dveřím a rozzáří se venkovní vánoční řetězy, jakož i LED vánoční světelné dekorace. Když zazvoní návštěva u branky, světla kolem chodníku ke dveřím se rozsvítí jasnějším světlem a zároveň se rozsvítí i světlo u vchodových dveří.

Jak si zpříjemnit zimu chytrou domácností

Otevírání vjezdové brány a vrat do garáže

Chytrá domácnost ABB-free@home vám může také pomoci s otevíráním vjezdové brány a vrat do garáže. Když ráno odcházíte z domu, na hlavním ovládacím panelu nebo v aplikaci na mobilu kliknete na „Odchod“. Po 20 vteřinách se začínají otvírat vrata ze dvora. Než dojdete k autu, už jsou otevřená, ani nemusíte vyndat ruce z kapes. Sedáte za volant a plynule vyrážíte.

Při návratu domů nemusíte stát před vraty, čekat ty nekonečně dlouhé vteřiny, až se milostivě otevřou a blokovat dopravu v ulici. Už minutu, dvě před příjezdem k domu si můžete vrata otevřít z aplikace v mobilu.

Zimní dovolená v pohodě

Jezdíte na lyže? Na vánoční svátky? Býváte několik dní pryč?

Jedním kliknutím nastavíte režim „Nepřítomnost“. Co to znamená? Všechno nepotřebné povypínáte. Teplotu ve všech místnostech snížíte na 18 °C, vypnete ohřev vody, nepotřebné zásuvkové okruhy. Zabouchnete dveře, odjíždíte. Zlodějů a tipařů se nebojíte, protože váš dům se i v době vaší nepřítomnosti o sebe postará a věrohodně zvládne předstírat, že není tak docela opuštěný. V obvyklý čas stahuje a vytahuje žaluzie, po setmění rozsvěcí a zhasíná světla v pokojích, jakož i světla kolem domu. Když vám někdo zazvoní u branky, hovor přijmete na mobilu. Sníh na cestičce ke dveřím a před garáží je uklizený, takže neporušená sněhová pokrývka vaši nepřítomnost neprozradí.

Všechny funkce v domě můžete přes apku na mobilu řídit i na dálku třeba z lanovky. Samozřejmě, že se nechcete vrátit do spoře vytopené haluzny, kde z kohoutku teče jenom studená. Víte, že domů to máte autem 5 hodin, to je tak akorát, abyste na mobilu zapnuli topení a bojler. Není důvod kvůli téhle službičce obtěžovat nikoho z příbuzenstva, natož sousedy.

Vítá vás útulný, příjemně vytopený domov, můžete si rovnou napustit vanu.


Co si z toho odnést?

Chytrá domácnost vám může pomoci zjednodušit život a udělat ho lepším v každé roční době a v zimě obzvlášť. Díky dálkovému ovládání, časovému řízení a automatickým funkcím můžete topit efektivněji, zbavit se starostí se sněhem a námrazou, vytvořit si útulnou atmosféru a vůbec svůj příbytek vybavit celou řadou příjemností. Člověk se bez nich sice umí obejít, když musí, ale opravdu hodně dobře se na ně zvyká.

Zajímá vás, kolik by taková chytrá domácnost mohla stát? Ne? Rámcovou představu si můžete udělat přečtením článku Kolik stojí chytrá domácnost.

Tip navíc:

Docela fajn je mít u vstupní branky naši venkovní stanici ABB-Welcome Midi. Proč? Protože když vám někdo zazvoní a vy nejste doma, tak se vám to objeví v apce na mobilu. A vy si vykomunikujete vše potřebné.

Jak si zpříjemnit zimu chytrou domácností

A jelikož je naše tablo až do -40 °C, skvěle hodí do zdejších zimních podmínek. Zapomněli jste klíče? I v zimním období si jednoduše otevřete kódem, a to jak u branky, tak u vstupních dveří. A to i s nasazenými rukavicemi, jelikož klávesnice má dostatečně robustní tlačítka.


Newsletter ABB

Chcete od nás dostávat newsletter a informace o tom, co je v ABB nového? Speciální nabídky, nové produkty, tiskové zprávy, události a školení.

POKRAČOVAT
Elektromontéři seznam Video manuály instalace Technická podpora Obchodní kontakty
6479
produktů
a 19 designových řad
243
prodejních míst
a velkoobchodů v ČR
1083
elektromontérů
v našem klubu ABB
156
let tradice a
zkušeností s výrobou

Chcete od nás dostávat newsletter
a informace o tom, co je
v ABB nového?

ZAVŘÍT