Košík 0

Domovní zvonky – jaké jsou aktuální možnosti a trendy

Domovní zvonek s kamerou u rodinného domu
Petr Mašek Petr Mašek 24. 06. 2022
Chcete si udělat lepší představu o tom, jaké domovní zvonky a domácí telefony jsou aktuálně k dostání? Probereme je od těch nejjednodušších a nejlevnějších až po nejmodernější hi-tech řešení. Poradíme vám také, co všechno se při výběru vyplatí vzít v úvahu a s čím je potřeba počítat při instalaci.

Domovní zvonky jsou to první, s čím se návštěvník potká, než vstoupí do domu. Domovní zvonek vás reprezentuje, ať jste jednotlivec, rodina nebo firma. Už podle zvonku u vchodu se tak trochu pozná, kdo tu bydlí. Plní také bezpečnostní funkci a pomůže hlídat vaše soukromí. Pořizujete jej pravděpodobně jen párkrát za život. Když stavíte, když rekonstruujete nebo když se stěhujete. Pro ten správný výběr je dobré mít přehled o všech dostupných možnostech a jejich pro a proti.

Zajímat vás bude:
 • zda raději drátový nebo bezdrátový,
 • jaké se nabízí funkční a technologické možnosti,
 • jak je to se složitostí instalace v návaznosti na velikost objektu,
 • vzhled a materiály,
 • cena,
 • záruka a servis.

Domovní zvonek drátový, nebo bezdrátový?

Záleží na tom, jestli máte možnost natáhnout kabely od venkovního přístroje (od vchodu nebo vstupní branky) dovnitř domu a tam propojit kabely s vnitřní stanicí. To pochopitelně obnáší výkopy pro venkovní kabeláž, případně i sekání do zdi, pokud už v rozvodech příslušný kabel nemáte předem připravený.

Když už kabel, jaký by to měl být? Žádné jednoduché doporučení, které bude univerzální pro všechny případy, v rukávu bohužel nemáme. Výrobců domovních telefonů je hodně a každý pro svoje řešení může předepisovat jiný typ kabelu. Nicméně u dvoudrátových systémů neuděláte chybu, když použijete kabely typu JYSTY 2 x 2 x 0,8, UTP, FTP, STP a podobné typy datových kabelů.

Domovní zvonky – jaké jsou aktuální možnosti a trendy
Obr. Kabel JYSTY 2 x 2 x 0,8

Pokud kabely rozvádět nechcete nebo nemůžete, existují také kompletně bezdrátové zvonky. Ty zpravidla obsahují baterie nebo akumulátory. Na instalaci jsou celkem jednoduché. Na příslušné venkovní místo nalepíte zvonkové tlačítko s baterií, uvnitř zapojíte do zásuvky přijímač se zvonkem a je hotovo. Jenže bateriové domovní zvonky mají dvě základní nevýhody:

 1. Baterie ve všech přístrojích se samozřejmě postupně vybíjí, ať zvoníte, nebo nezvoníte. Na včasnou výměnu baterie nejspíš zapomenete. Takže se jednoho dne stane, že se k vám nebude dát dozvonit. Poruchu odhalíte, až když ve schránce najdete oznámení, že vás pošťák doma nezastihl.
 2. Venkovní tlačítka či případně tlačítková tabla jsou umístěná na místech, kde prší, sněží, mrzne nebo pálí slunce. A to všechno zvonkům nedělá dobře. Dochází pak k rychlejšímu vybíjení baterií, samovolnému zvonění, aniž by někdo zmáčknul zvonkové tlačítko, nebo vám zvonek přestane fungovat nadobro.
Domovní zvonky – jaké jsou aktuální možnosti a trendy
Obr. Venkovní tlačítko bezdrátového zvonku po pár letech.


Domovní zvonky – jaké jsou aktuální možnosti a trendy
Obr. Bezdrátový zvonek v zásuvce.

Pokud se chcete na svůj domovní zvonek vždy spolehnout a okolnosti vám to dovolují, vybírejte raději zvonky drátové. Zejména pokud si chcete pořídit „chytřejší“ domovní zvonek.

Domovní zvonek s telefonem

Zvonek, který po stisknutí tlačítka zazvoní v domě a nic jiného neumí, je samozřejmě tou nejzákladnější a na instalaci nejjednodušší možností. Další level je domovní zvonek s telefonem. V bytových domech jsou domovní telefony samozřejmostí. A pokud jde o rodinný dům, komu by se chtělo v dnešní době při každém zazvonění běhat ke dveřím nebo k brance?

Následuje otázka, jestli domovní telefon mít jen obyčejný audio, nebo raději domovní videotelefon čili zvonek s kamerou, který vám umožní vidět prostor před vchodem. Rozhodnutí záleží čistě na vašich preferencích, ale také na tom, jestli jste ochotni jít do drátového řešení. Protože bezdrátový domovní zvonek s telefonem pořídíte těžko.

U nejobyčejnějšího domácího telefonu je to tak, že návštěva zmáčkne zvonkové tlačítko a uvnitř domu se nám rozezvoní vnitřní jednotka. Záleží na tom, jestli je tlačítko (vrátník) vybaveno i audio modulem, kterým budete moct navzájem komunikovat. O něco lepší domácí telefony vám tedy umožní s člověkem u dveří mluvit. V tom případě můžete hovor i odmítnout a nepustit návštěvníky dovnitř.

Audiotelefony jsou buď se sluchátkem „na drátu“, anebo v handsfree verzi. Ač se zdá sluchátkový telefon jako retro záležitost, je to pořád nejprodávanější typ telefonu u nás. Umí odemknout zámek ve vstupních dveřích do bytového domu a funguje i jako interkom (můžete mluvit i se sousedem z vedlejšího bytu). Ještě mívají možnost připojit tzv. patrové tlačítko, tedy zvonkové tlačítko na chodbě u dveří bytu. Podle odlišného tónu/melodie vyzvánění poznáte, jestli dotyčný zvoní u domovního vchodu, nebo za dveřmi bytu. Hlasitost vyzvánění si nastavíte podle potřeby.

Domovní zvonky – jaké jsou aktuální možnosti a trendy Obr. Příklad audiotelefonu (vpravo ve verzi handsfree)


Domovní zvonky – jaké jsou aktuální možnosti a trendy
Obr. Venkovní tablo se zvonky, bez kamery

K ochraně před nezvaným hostem pomáhá domovní zvonek s kamerou a k tomu videotelefon v domě. Nejen že uslyšíte toho, kdo stojí venku a můžete s ním mluvit, ale také ho vidíte, zatímco on nevidí vás. Můžete tak daleko lépe vyhodnotit, jestli je to návštěva vítaná, nebo jde o nežádaného hosta. Pro ženy, děti nebo seniory je tato funkce obzvlášť užitečná.

Domovní zvonky – jaké jsou aktuální možnosti a trendy
Obr. Venkovní zvonky s kamerou

Domovní videotelefony se liší hlavně velikostí obrazovky. Základní přístroje jsou ve velikosti 4,3“ a mohou být dotykové, nebo se ovládají tlačítky. Větší displeje se nabízí ve velikostech 7“ a 10“. Také můžeme přijmout hovor, komunikovat s návštěvou, otevřít zámek nebo využít interkom funkci.

Domovní zvonky – jaké jsou aktuální možnosti a trendy
Obr. Příklad videotelefonu s displejem 4,3“

Videotelefony navíc mívají funkci automatického otevření dveří, která se využívá nejčastěji v ordinacích nebo kancelářích. Nastavíte přesně čas (např. od 8:00 do 15:30), kdy se po zazvonění automaticky otevře zámek do čekárny nebo do vstupních prostor kanceláří (recepce, hala, vestibul budovy atd.). Pokud přichází člověk mimo tento časový úsek a zazvoní, musí uvnitř recepční stisknout tlačítko pro odemknutí zámku.

Funkcí, které nabízí nejmodernější videotelefony, je samozřejmě ještě víc a záleží na konkrétním výrobci daného systému. Mezi nejčastější patří přesměrování volání, hlasová zpráva, spínání druhého zámku nebo pojezdové brány, možnost nahrání vlastního vyzváněcího tónu (nejčastěji z mp3 souboru) nebo sepnutí schodišťového osvětlení v bytovém domě.

Prostřednictvím videotelefonu se z bytu můžete kdykoliv podívat před vchod, aniž by někdo zvonil. Zmáčknutím tlačítka si v daném okamžiku můžete vytvořit fotku prostoru přede dveřmi a uložit ji do historie. Také každé zazvonění se ukládá do paměti a s ním i snímek z kamery. V historii volání pak můžete vidět, kdo zvonil a kdy.

Výdobytkem moderní civilizace je domácí videotelefon s wifi. Funguje to tak, že domovní telefon je napojený na wifi a zároveň spárovaný s aplikací ve vašem mobilu. Díky tomu můžete s návštěvou, která vám zvoní u dveří, komunikovat klidně z lehátka u bazénu na zahradě, z práce nebo z auta. Každý výrobce chytrých domovních telefonů k tomu má zpravidla vyvinutou svou aplikaci, většinou pro Android i iOS.

Mobilních zařízení propojených s vaším domovním telefonem můžete mít i víc. Běžně je to 4–8 zařízení, ale existují i systémy s neomezeným počtem připojených mobilních telefonů. Ovšem pozor, záleží také na kapacitě vašeho internetového připojení, síle domovního routeru, typu a stáří mobilního zařízení a mnoha dalších faktorech. Proto výrobci doporučují jen omezený počet mobilů a tabletů.

Jak se dokáže videotelefon připojit k wifi? Přístroj domácího telefonu obsahuje wifi bránu, tzv. IP Gateway, která vytvoří spojení mezi domovním routerem (pro přístup na internet) a vaším mobilním telefonem nebo tabletem.

Nutno podotknout, že rozvodu kabelů se ani tady nevyhnete. I chytré domovní zvonky je potřeba napájet, tedy propojit venkovní stanici a vnitřní telefon do rozvodnice.

Vychytávkou jsou také venkovní tabla se čtečkou čipů nebo číselnou klávesnicí. Můžete mít jiný kód pro dům, garáž nebo vrata. Místo klíčů pak používáte číselné kódy, a pokud je náhodou zapomenete, otevřete pomocí aplikace na vašem telefonu.

V technologických vymoženostech můžete zajít ještě dál. Roste poptávka po instalacích s biometrickou kontrolou vstupu – otiskem prstu nebo skenem obličeje či oční rohovky. NFC čtečky vám umožní vstup pomocí přiblížení vašeho mobilního telefonu nebo Bluetooth 4.0.

Můžeme ještě zmínit IP videotelefony, které komunikují přes ethernetovou síť, kvalitně přenášejí obraz ve vysokém rozlišení a dají se jednoduše propojit s mobilní aplikací. Jejich handicapem je však náchylnost k narušení v případě nešifrované komunikace nebo hackerského útoku na router.

Jak složitá je instalace a zapojení zvonků

Od velikosti domu a počtu telefonních stanic v něm se odvíjí robustnost a složitost instalace. S instalací domovních telefonů v rodinných domech je to pochopitelně jednodušší než u domovních zvonků v panelácích nebo větších bytových domech.

Domácí telefon v rodinném domě

Do této kategorie spadají také chaty, vily a další menší objekty. Zapojení jednoduchého bezdrátového řešení tlačítko-zvonek zvládnete sami. Pokud řešíte zapojení drátových zvonků, byť třeba jen jednu venkovní stanici (venkovní tablo) a jednu vnitřní (audio- nebo videotelefon), raději to nechte na elektrikáři.

Pokud vám stačí jeden zvonek s jednou vnitřní jednotkou, pak je to celkem jednoduché. Propojí se jen venkovní zvonek s vnitřní jednotkou a s napájecím zdrojem v rozvodnici. Většinou ale chcete mít přehled o příchozích návštěvách z několika vstupů k domu (zadní branka na zahradu, pojezdová brána pro auto, vrata, branka), takže máte venkovních tabel víc. Máte-li zároveň více vnitřních přístrojů pro příjem hovorů (a zejména u video aplikací), musíte použít také video rozbočovače.

Domovní telefon do paneláku

Vstupní panel neboli venkovní tablo obsahuje více zvonkových tlačítek, také kabeláž je rozsáhlejší a složitější než v rodinném domě. A pochopitelně vnitřních audio- nebo videotelefonů je tolik, kolik bytů v objektu. I účastníků v rozhodování o výběru dodavatele je více.

Ať se jedná o bytovku či panelák, nový nebo po rekonstrukci, pro výběr řešení a dodavatele jsou rozhodující tři věci:

 1. Bude se jednat o audio systém bez kamer, nebo o plnohodnotnou kamerovou instalaci? U bytových domů se také často řeší přístup do domu přes čip nebo kód, kdy každý obyvatel domu má svůj čip, kterým si otvírá vchodové dveře. Zároveň má svůj unikátní číselný kód, který může zadat přes klávesnicový modul místo použití čipu.
 2. Půjde využít stávající kabeláž u starších instalací?
 3. Kolik může družstvo nebo správce objektu vyhradit peněz na celou instalaci?

Máte vybráno? Projekční firma vám instalaci nakreslí v projektu a elektromontážní firma poté provede montáž a zaškolení, jak telefon obsluhovat.

Propojení venkovní stanice je v principu stejné jako u rodinného domu. Pokud má dům více vchodů, potřebujete do instalace zakomponovat také zařízení pro zpracování videosignálu z více vstupních tabel (pouze u video aplikací). Vnitřní stanice, ať jde o obyčejnější audio telefony, nebo o videotelefony, se většinou propojí do jednoho společného bodu a odtud se propojí s napájecími přístroji, které jsou namontované v rozvodnici.

Využívají se různé typy topologií. Nejčastější zapojení je lineární a do hvězdy. Spojení se dá libovolně kombinovat. Některé systémy domovních telefonů však nelze zapojit do kruhu, došlo by tím ke zpomalení komunikace mezi přístroji. U video aplikací se využívají ukončovací RC členy, které uzavírají příslušnou větev, na které jsou videotelefony připojené.

Také byste se měli zajímat o možnosti pozdějších upgradů a rozšíření. Máte-li v bytech např. jenom audiotelefony se sluchátkem, zkuste zjistit, jak složité by bylo vyměnit je v budoucnu za videotelefony nebo stávající videotelefony za novější.

Na vzhledu také záleží

V otázce vzhledu se nebavíme jen o barvě, výrobci domovních telefonů se soustředí také na kvalitu materiálu, design a ergonomii. A je z čeho vybírat. Ta lepší venkovní tabla bývají nejčastěji z eloxovaného hliníku, který odolává všem povětrnostním vlivům (mráz, vysoké teploty, voda, prach), a v ještě exkluzivnějším provedení z oceli.

Vzpomínáte si na nejstarší typy sluchátkových audiotelefonů v panelácích? Všechny byly stejné. Dnes si můžete dát záležet, aby i obyčejný telefon se sluchátkem ladil k výmalbě a interiérovému vybavení vašeho bytu. O venkovních tablech nemluvě. Postavili jste si moderní dům? Byla by škoda dát ke vchodovým dveřím obyčejné plastové tablo s bakelitovými zvonky.

Cena domovního telefonu

Když budeme uvažovat v relacích té nejjednodušší instalace domácího telefonu pro rodinný dům (jedno venkovní tablo, jedna vnitřní stanice) a počítat s cenami aktuálními pro červen 2022, náklady budou následující:

 • Obyčejný bezdrátový nebo drátový zvonek, který jen zvoní a neumí otevírat dveře, pořídíte v hobby marketech nebo prodejnách elektro od 250 do 750 Kč.
 • Zvonek s otvíračem zámku (otevírá dveře, ale „nemluví“) od 1000 do 1500 Kč.
 • Audiotelefon pořídíte za 1500 – 2500 Kč podle toho, jestli se sluchátkem na drátu, nebo hands free. Potřebujete k němu však ještě venkovní tablo a napáječ, takže celková instalace vyjde na 3500 – 5500 Kč.
 • Videotelefon vás přijde na 2500 – 6500 Kč, záleží na velikosti displeje, rozlišení a funkcích. Wifi videotelefon bude o něco dražší: 4500 – 7500 Kč. Celková instalace včetně venkovního tabla s kamerou a řídicí jednotky vychází na 5500 – 7500 Kč, v případě videotelefonu na 6000 – 8500 Kč.

V cenových relacích, které uvádíme, není započítaná práce elektrikáře.

Ještě jedna rada: Vyplatí se vybrat si takové dodavatele, jejichž nabídka domovních zvonků a telefonů je modulární a přizpůsobivá. V instalaci nebudete mít nic zbytečného a tudíž nezaplatíte nic navíc.

Záruka a pozáruční servis

Další důležitý faktor, který je dobré vzít při výběru domovního telefonu v potaz. Běžná záruční doba u domovních zvonků jsou ze zákona dva roky. Nicméně některé firmy nabízí i prodlouženou záruku na komponenty a většina pak dokáže prvky systémů dodat i po uplynutí záruky.

Závěr

Trend současné doby je jasný – wifi, online, vzdálené ovládání. Ne každý ale musí být fandou moderních technologií. Záleží na vašich nárocích a samozřejmě i finančních možnostech. Naštěstí je výběr široký a stačí si jen ujasnit, co od svého domovního zvonku chcete. Malý rodinný domek na venkově bude určitě vybavený jinak než luxusní vila ve velkém městě, dům pro seniory nebo obrovský bytový komplex pro developera.


Newsletter ABB

Chcete od nás dostávat newsletter a informace o tom, co je v ABB nového? Speciální nabídky, nové produkty, tiskové zprávy, události a školení.

POKRAČOVAT
Elektromontéři seznam Video manuály instalace Technická podpora Obchodní kontakty
6484
produktů
a 17 designových řad
244
prodejních míst
a velkoobchodů v ČR
1127
elektromontérů
v našem klubu ABB
156
let tradice a
zkušeností s výrobou

Chcete od nás dostávat newsletter
a informace o tom, co je
v ABB nového?

ZAVŘÍT