Kategorie: ABB-free@home | Topení, ventilace a klimatizace
V moderních rodinných domech jsou tyto systémy již montovány několik let zpětně. Ekologický zdroj vytápění - tepelné čerpadlo. Který jiný zdroj vám z venkovního vzduchu a 1/4 energie vytvoří zbylé 3/4? Odpověď je jednoduchá - žádný jiný.
Stejně tak rekuperační jednotky, jež s efektivitou větší než 90 % získávají zpět "draze" zaplacené teplo a předávají jej čerstvému přiváděnému vzduchu.
Pojďme se podívat na řízení respektive neřízení těchto technologií chytrým systémem tak, abychom jim zajistili dlouhou životnost a ekonomický provoz.
Předpoklady:
- magnetické kontakty u oken a dveří (stačí obyčejné - svedené do rozváděče, případně z EZS)
- prostorové termostaty ABB-free@home v jednotlivých místnostech
Tepelné čerpadlo
Zásahem do řízení tepelného čerpadla mohou vznikat situace, kdy by tepelné čerpadlo „nejelo“ ve svém nejekonomičtějším režimu, kdy bere v potaz i venkovní teplotu a starty kompresoru. Výrobci tepelných čerpadel toto vědí a preferují způsob řízení vytápění takový, kdy se chytrý systém stará jen o distribuci vytvořeného tepla do jednotlivých místnosti. Tím si zajistíte ekonomický provoz a zároveň omezíte starty kompresoru, tedy jeho životnost.
Tepelné čerpadlo má (většinou) cca 50-100 l nádrž, která je předřazená vytápěcím okruhům. TČ si hlídá teplotu na výstupu a sleduje pokles venkovní teploty, následně natápí či nikoliv – dle potřeby. V jednotlivých místnostech si nastavujete teplotu dle termostatů v nich umístěných (přesněji skrz škrcení průtoku hlavic v podlahovém rozdělovači).
V případě otevřeného okna pak termostat „jde“ do protizámrzové ochrany a vypíná se topení/chlazení.
Klimatizace
K ochlazení se dá využít i tepelné čerpadlo. Na pokojových termostatech si nastavujete požadovanou teplotu. Zde je nutné použití binárního vstupu, který bude snímat přepínač pro TOPENÍ/CHLAZENÍ z tepelného čerpadla.
Případně můžete chladit i přes klimatizační rozhraní ABB-free@home, které dokáže posílat povely vnitřní splitové jednotce klimatizace. Ovládat ji můžete ze svého mobilního telefonu/tabletu, přes přednastavené scény či LCD panely.
Rekuperace
Zde si troufnu tvrdit, že v 99,9 % případů nemají RD rekuperaci, která dokáže řídit průtoky do jednotlivých místností (každý okruh by musel mít elektronickou klapku, která nestojí zrovna pár korun). A i v konečném důsledku by to nemělo takový kýžený efekt. Rekuperace, povětšinu času, „jede“ na 30-50 % výkonu a při zvýšených požadavcích na výměnu vzduchu slouží „impulsy“ ze špinavých místností přes tlačítková rozhraní - např. z našeho ABB-free@home. Stejně tak můžeme rekuperaci jedním stiskem uspat do „standby režimu“ a to v případě, kdy je detekováno otevřené okno (při otevřeném okně je nulová účinnost rekuperace) nebo to lze využít při odchodu z domu přes odchodové tlačítko, případně zakódováním EZS a následně předáním této informace rekuperaci.
Výše popsanými doporučeními nejsou tepelné čerpadlo i rekuperace řízeny chytrým systémem. Jsou řízeny svým systémem, kterým byly „odkojeny“ při výrobě samotným výrobcem a zaručují tak dlouhou životnost. Využívají jen předání nejnutnějších informací, které jsou pro jejich chod ještě více efektivnější a tím pádem i levnější pro samotný provoz a peněženku majitele.
Máte další otázky?