Košík 0

Bezdrátové vypínače – moderní elektroinstalace bez sekání do zdi

Bezdrátový vypínač světel
Petr Mašek Petr Mašek 13. 01. 2022
Bezdrátové vypínače jsou vděčným a spásným řešením zejména při dodatečných úpravách elektroinstalací, kdy nechcete sekat do zdi nebo když z nějakého důvodu není možné k vypínači natáhnout kabel. Jsou na trhu už řadu let a využívají se v instalacích napříč všemi typy budov – v rodinných domech, bytech i komerčních objektech.

Pojďme se podívat, co vlastně bezdrátový vypínač je, jak funguje, kdy a kam se hodí, k čemu všemu ho můžete použít a z jakých možností můžete vybírat.

Co je bezdrátový vypínač

Bezdrátové vypínače nabízí plně funkční alternativu ke klasickému vypínači, který všichni znáte a máte ho doma. Jsou buď napájené bateriemi, nebo úplně bez baterií. K fungování nepotřebují žádné kabely, takže kvůli jejich instalaci není potřeba sekat do zdí.

Bezdrátový vypínač můžete využít pro bezdrátové ovládání světel a stmívání osvětlení, ale také k ovládání žaluzií nebo zapnutí domácího spotřebiče (televize, zásuvky, ventilátoru, klimatizace, rekuperace, čerpadla bazénu, sauny a mnoha dalších).

Kam se hodí bezdrátový vypínač

Bezdrátový vypínač můžete umístit libovolně na jakoukoli zeď v místnosti, na sklo, na obklad v koupelně nebo i na designový štípaný kámen nebo nábytek. Způsobů uchycení existuje několik. Často bývá spolu s vypínačem přibalená i oboustranná lepicí páska, ale samozřejmě můžete bezdrátový vypínač i přišroubovat, a to buď na hmoždinky, vruty do dřevěného obkladu nebo i na volnou elektroinstalační krabici (třeba po zrušeném vypínači – většina bezdrátových vypínačů má předpřipravené otvory s roztečí běžných elektroinstalačních krabic).

Bezdrátové vypínače najdou své uplatnění v novostavbách, při rekonstrukci nebo při drobných úpravách elektroinstalace. Výhodou je, že bezdrátový vypínač můžeme umístit úplně kamkoliv. Oproti klasickým vypínačům je můžete umístit i na hůře přístupná místa, případně volně položit na stůl v obývacím pokoji. Díky napájení malým napětím (baterie, piezogenerátor) lze tyto vypínače umístit i na problematické materiály, jako jsou hořlavé podklady. Bezpečnostní riziko u těchto vypínačů nehrozí ani při použití v koupelnách, bazénech a saunách – zde je spíš potřeba myslet na to, že dané prostředí může ublížit vypínači.

Určitě se vám už přihodilo, že po dokončení elektroinstalace se klasický vypínač nacházel za závěsem nebo ještě hůř za nábytkem. To je celkem obvyklý případ, kdy tuto drobnou nepříjemnost snadno vyřešíte bezdrátovým vypínačem, který umístíte na nějaké lepší místo. Budete jím ovládat stejné světlo, jenom pohodlněji.

Nebo jiný příklad, kdy máte nově obloženou koupelnu a až dodatečně si do ní pořídíte ještě designové světlo, které potřebujete nějak ovládat (spínat nebo stmívat). Napájecí kabel ke svítidlu ještě nějak natáhnete podhledem, ale co vypínač? Přece nechcete ničit ty nové obklady… I tady si krásně vypomůžete bezdrátovým vypínačem, který nalepíte na obklad, spárujete ho s přijímačem ve svítidle a máte vyhráno.

Bezdrátový vypínač může spínat i víc světel najednou, stejně jako dva bezdrátové vypínače mohou ovládat jedno světlo. V tomhle je bezdrátový vypínač úplně flexibilní. Proto ho můžete použít i jako bezdrátový schodišťový vypínač nebo jako křížový vypínač, kdy jedno světlo nebo spotřebič ovládáte třeba i ze tří a více míst.

Ale všechno má své meze. Vyhněte se mylné domněnce, že je skvělý nápad vybavit si domácnost kompletně a pouze bezdrátovými prvky. Myšlenka úspory za kabely a zednické práce sice může být na první pohled lákavá, ale po nacenění „celobezdrátové“ instalace ji rychle opustíte.

Dále jde také o plynulost komunikace mezi prvky a jejich vzájemné rušení. Uvědomte si, že v domácnosti máte svou Wi-Fi síť a ještě k vám určitě zasahuje i Wi-Fi od sousedů a k tomu máte další přístroje, které mohou vyzařovat rušení (rádio, televize, dokonce i LED světla a další). Bezdrátový vypínač je zkrátka šikovný a praktický doplněk do elektroinstalace, ale určitě není dobré mít ho všude.

Dalším omezením může být i maximální dosah jednotlivých přístrojů, který je většinou deklarovaný v otevřeném prostoru a každá překážka způsobuje jeho oslabení. Berte proto v úvahu i použité stavební materiály (např. některé typy paropropustných fólií dokážou radiový signál dokonale odstínit).

Jaké jsou druhy bezdrátových vypínačů

Bezdrátových vypínačů najdete na trhu hodně; liší se v technologii, na které je založena funkce bezdrátového vypínače, dále v počtu kanálů, velikosti, designu, způsobu montáže, napájení nebo délky chodu ovládací klapky.

Nejčastější technologie bezdrátových vypínačů

Způsobů přenosu dat mezi vysílačem a přijímačem existuje celá řada. Nejčastěji se můžete setkat s těmito:

 • Radiofrekvenční bezdrátové vypínače (označované zkratkou RF) jsou asi tím nejběžnějším, co se dá dnes na trhu sehnat. Jak už název napovídá, informace o stavu vypínače se přenáší pomocí radiofrekvenčních vln, podobně jako rozhlasové vysílání. Nejčastěji se používají frekvence 433 MHz a 868 MHz. Potřebná informace je v digitální podobě (většinou i šifrovaně) přenášená na radiofrekvenční nosné vlně, takže i když různí výrobci používají stejné nebo podobné nosné frekvence, vzájemné ovlivňování jednotlivých přístrojů nehrozí.

  Výhodou RF systémů je jejich jednoduchost a to, že se většinou jedná o autonomní systémy, které nepotřebují další podpůrné sítě (třeba internet). Nevýhodou může být zvláště u nižších frekvencí náchylnost na elektromagnetické rušení a také to, že RF přenos je energeticky náročný, tudíž RF vypínače nemohou být bezbateriové.

 • ZigBee bezdrátové vypínače využívají bezdrátovou komunikační technologii ZigBee, která je určená pro propojení nízkoenergetických bezdrátových zařízení na malé vzdálenosti. Standard ZigBee pracuje v nelicencovaných pásmech včetně 2,4 GHz, 900 MHz a 868 MHz. ZigBee je navržena jako jednoduchá a flexibilní technologie i pro tvorbu rozsáhlejších sítí s nízkým objemem přenášených dat.

  Mezi hlavní přednosti ZigBee patří spolehlivost, velmi nízká spotřeba energie a nízké pořizovací náklady. Díky malé spotřebě energie mohou být tyto vypínače konstruované jako bezbateriové. Patří mezi ně například vypínače Friends of Hue, kterými lze ovládat chytré žárovky Philips Hue.

 • Wi-Fi a Bluetooth vypínače jsou přístroje pokročilejší konstrukce, jejich datový přenos je založen na technologiích Wi-Fi a Bluetooth. Obě uvedené technologie umožňují připojení mobilních zařízení, takže vedle „obyčejného“ bezdrátového vypínače můžete připojené zařízení ovládat i přes mobilní aplikaci. Nevýhodou Wi-Fi vypínačů je, že ke svému fungování bezpodmínečně potřebují Wi-Fi síť, u Bluetooth je funkčnost omezená poměrně malou vzdáleností vysílače a přijímače.

Počet kanálů

Počet ovládaných kanálů udává, kolik zařízení (většinou světel) můžete daným bezdrátovým vypínačem ovládat. U nástěnných vypínačů to bývají 2 až 4 kanály (náhrada za klasický jedno- a dvouklapkový vypínač). Jeden až 16 kanálů pak obvykle umí vypínače nebo spíše vysílače ruční, například klíčenky neboli dálkové ovládání.

Bezdrátové vypínače – moderní elektroinstalace bez sekání do zdi Obr. RF vysílač vícekanálový Bezdrátové vypínače – moderní elektroinstalace bez sekání do zdi Obr. RF vysílač dvojkanálový

Velikost a design

Bezdrátové vypínače velikostí, tvarem i barevným provedením obvykle kopírují své „drátové“ příbuzné, aby ve zbytku elektroinstalace na stěnách a jinde nepůsobily rušivým dojmem. U vysílačů univerzálních, ručních a kapesních se na designovou stránku až tak nehledí a velikost bývá přímo úměrná počtu ovládaných kanálů.

Bezdrátové vypínače – moderní elektroinstalace bez sekání do zdi
Obr. Příklad RF vysílače (vypínače) nástěnného

Způsob napájení

Jelikož se bavíme o bezdrátových vypínačích, jsou v tomto směru možnosti dosti omezené. Prakticky se používají pouze dva základní principy:

 • Bezdrátový vypínač na baterie – Tyto typy používají nejrůznější druhy baterií (velikost použité baterie záleží na velikosti daného vypínače). Většinou se jedná o moderní lithiové články, které vydrží až 10 let bez výměny. Životnost samozřejmě vždy záleží na frekvenci používání daného vypínače a prostředí, kde se nachází.
 • Bezbateriový bezdrátový vypínač – Funguje na principu tzv. piezoelektrického jevu (podobně jako „mačkací“ zapalovač). Energii pro přenesení signálu z vypínače do spotřebiče obstarává krystal, jehož stlačením se vytvoří elektrický náboj dostatečné velikosti pro přenos potřebné informace z vypínače k přijímači.

Délka chodu ovládací klapky (tlačítka)

I když se tato vlastnost může zdát jako nepodstatná, rozdíly jsou opravdu znatelné:

 • Krátkocestné spínače umožňují ovládání připojeného zařízení lehkým stiskem mikrospínače, který se nachází pod ovládací klapkou.
 • Bezdrátové vypínače s dlouhým chodem je potřeba opravdu dlouze zmáčknout (svým chodem připomínají klasické vypínače), přičemž uživatel si může být opravdu jistý, že vypínač stiskl. Pro vysílače využívající piezoelektrický způsob napájení je dlouhý chod klapky nezbytný.
 • Dotykové vypínače bývají nejčastěji založeny na principu kapacitního snímače, kdy přiložení prstu na určené místo změní kapacitu ve vyhodnocovacím obvodu a přidružená elektronika tuto změnu vyhodnotí jako stisk tlačítka.

Zapojení bezdrátového vypínače

Zapojení bezdrátového vypínače většinou není složité. Na typu konkrétního bezdrátového vypínače záleží, kdo může tuto operaci provést. Pokud je vypínač určený pro ovládání nějakého konkrétního přístroje/přijímače (žárovka, ventilátor, adaptér do zásuvky), aniž by ten přístroj bylo nutné nějak instalovat, může připojení bezdrátového vypínače a jeho následné oživení dělat kdokoliv. Většinou stačí pár kliknutí podle přibaleného návodu a vše hned funguje.

TIP: Zajímá vás, jak udělat vypínač na dálkové ovládání? Podívejte se na video.

Pokud ale vybraný vypínač funguje s nějakým typem přijímače, který se dává například do rozváděče, elektroinstalační krabice nebo se jedná o celé svítidlo, měl by zapojení dělat elektrikář, protože se jedná o zásah do elektroinstalace. Následné oživení (programování a párování vysílače s přijímačem) už potom může provést uživatel.

Kolik stojí bezdrátový vypínač

Bezdrátové vypínače stojí víc než vypínače klasické, ale ve srovnání s náklady spojené se sekáním do zdí a bouráním hotových obkladů je vyšší cena většinou přijatelná. Ceny se liší podle provedení a výrobce. RF vypínač s přijímačem se pohybuje okolo 2000 Kč, stejně tak vypínače pro ovládání některých typů chytrých svítidel. Wi-Fi a Bluetooth vypínače seženete již od 500–600 Kč, ale pokud chcete aplikaci v češtině s dostupnou technickou podporou, většinou si notně připlatíte a opět se dostanete na 2000–3000 Kč.


Bezdrátové vypínače jsou šikovné řešení, jak dodatečně a bez sekání do zdí zpříjemnit ovládání světel nebo jak z obyčejného vypínače udělat vypínač na dálkové ovládání. Při výběru toho správného bezdrátového vypínače si nejdřív promyslete hlavně:

 • co budete vypínačem ovládat – pro obyčejné světlo většinou potřebujete vypínač se speciálním přijímačem, k chytrému světlu musíte vědět, pro jaké typy vypínačů je určené,
 • co od něj očekáváte – stačí vám jenom spínání, nebo chcete i stmívat?
 • v jakém prostředí vypínač bude – například do svařovny automobilových karoserií se nehodí vypínač na frekvenci 433 MHz, protože nízké RF frekvence jsou náchylné na rušení.

Newsletter ABB

Chcete od nás dostávat newsletter a informace o tom, co je v ABB nového? Speciální nabídky, nové produkty, tiskové zprávy, události a školení.

POKRAČOVAT
Elektromontéři seznam Video manuály instalace Technická podpora Obchodní kontakty
6484
produktů
a 17 designových řad
244
prodejních míst
a velkoobchodů v ČR
1127
elektromontérů
v našem klubu ABB
156
let tradice a
zkušeností s výrobou

Chcete od nás dostávat newsletter
a informace o tom, co je
v ABB nového?

ZAVŘÍT