Jedna z častých otázek. Kde najít správnou odpověď je trochu komplikované.
Tedy odpověď z hlediska principu a funkčnosti je velmi jednoduchá
Proudový chránič vypnul, protože chybový proud chrániče teče jinam než má (typicky do země, buďto přímo ochranným vodičem, nebo nepřímo přes osobu, která vodiče dotkne. Tímto tématem se podrobně zabýváme v
blogovém článku o proudových chráničích.
Proč ale vypnul? Jak odstranit chybu? Můžu vlastně chybu odstranit sám, nebo musím zavolat oborníka?
Nebudeme se zabývat možnostmi, jako je nevhodný návrh instalace, kdy na jeden chránič je instalován např. celý byt, nebo špatným zapojením chrániče v instalaci. Zaměříme se na praktické a funkční odstranění chyb během standardního provozu.
Ve většině případů proudový chránič vypíná, protože k tomu má důvod. A ruku na srdce - ve většině případů se to děje, když se právě v něčem vrtáme. Typickým případem a důvodem je spojení nulového a zemnícího vodiče během výměny zásuvky.
Nejčastějším způsobem odstranění poruchy chrániče je jednoduše jeho opětovné zapnutí. Přichází úleva: Nespadl, hurá, vše je funkční, vyměním jen prasklou žárovku.
Nedoporučujeme automatickou výměnu původního chrániče za nový. Je potřeba zjistit, proč chránič vybavil a jestli je chyba v instalaci kabelů, vypínačů, zásuvek, nebo ve spotřebičích samotných.
Dalším, laickým způsobem zjištění příčiny je vypnout všechny jističe, které jsou za chráničem instalovány a postupně je zapínat. Když tedy narazím na vadný obvod, znovu vše vypnu a začínám pátrat, kde se mohla stát chyba. Jako první odpojuji spotřebiče v daném obvodu a čekám, kdy dojde k novému vybavení. Tyto obvody mohou být jak zásuvkové, tak i světelné. Tím jednoduše zjistím, jestli je chyba někde v instalaci (kontrola správného utažení svorek je nezbytná), nebo v připojeném spotřebiči. Nezapomínejte také na kontrolu prodlužek. Ze zkušeností víme, že právě prodlužovací kabely jsou častým důvodem vybavení důsledkem časté manipulace a možnému odizolování vodičů.
Dalším častým původcem vybavení chrániče bývají spotřebiče, kde dochází k ohřevu topnou spirálou (tj. pračky, bojlery, průtokové ohřívače…). U odporové spirály se opotřebením zvyšuje unikající proud. Pokud se takových spotřebičů v obvodu sejde víc, chránič vybaví, i když jednotlivé spotřebiče jsou vlastně v pořádku. Podobným případem mohou být i toroidní trafa k bodovkám. V těchto případech se doporučuje použít další obvod, a tím ulevit stávajícímu instalovanému chrániči.
ABB doporučuje obrátit se na profesionály. Jestli žádného elektrikáře nemáte, můžete se podívat do
seznamu elektrikářů v naší databázi. Jsou to kluci šikovní a výrobky instalovat umí.