Košík 0

Chyby při zařizování domu

Designerka Bastlová a architekt Podrázský
Tomáš Drahoňovský Tomáš Drahoňovský 05. 11. 2024
V jaké fázi projektu přizvat designéra? Architekt a designérka prozrazují správný postup.

V jaké fázi by se všichni měli sejít nad projektem? Do jakých detailů je potřeba zajít, aby spolupráce byla snadná, efektivní a výsledek klienta nadchnul? Hrají v celkovém konceptu roli i takové detaily, jako je design vypínačů a zásuvek? Na to jsme se zeptali designérky Ivy Bastlové a architekta Tomáše Podrázského. Výsledkem jsou zajímavé úhly pohledu obou respektovaných odborníků, kteří utvářejí styl moderních domácností.

Protože jsme výrobce vypínačů a zásuvek, museli jsme se z čiré zvědavosti a snad i nedočkavosti hned na úvod zeptat právě na důležitost těchto zdánlivě nenápadných prvků v interiérovém designu:

Jak velkou roli hrají vypínače, zásuvky a další prvky elektroinstalace v projektu architekta?

TP: „Pokud se bavíme o architektonické studii, tak tam asi žádnou. Snažíme se jít do větší hloubky, třeba co se týče konceptu osvětlení. Vypínače a zásuvky v tu chvíli neřešíme. Když pak přistupujeme k návrhu interiéru, tak je to určitě důležitý detail.”

Chyby při zařizování domu
Obr.: Tomáš Podrázský, architekt

A jak velkou roli hrají nebo by měly hrát v interiérovém designu?

IB: “Vypínač je celkem malá záležitost, vizuální, na kterou pravidelně saháme, dotýkáme se jí, takže tam jde i o ten haptický dojem. Nicméně nehraje nějakou primární roli, jako třeba materiály podlahy, dveří, výmalba, nábytek. Ale na detailech potom samozřejmě taky záleží. Aby to konceptuálně ladilo se stylem a barevností toho interiéru.”

Chyby při zařizování domu
Obr.: Iva Bastlová, designerka

Pozorujete nějaký vývoj a změny za posledních 10 let? Jak vaši klienti přistupují k interiérovému designu?

IB: “Celkově se vztah zákazníků vůči interiérovému designu určitě změnil. Změnil ho i trh, protože tady je širší nabídka služeb, je i mnohem širší nabídka interiérového vybavení. Myslím si, že v poslední době je tady určitá specifická skupina, která se rozšiřuje a které na tom interiéru víc záleží. Takže se řeší i detaily, jako jsou právě vypínače, podlahové lišty, různé lampičky a doplňky, obaly na květináče, které třeba dřív lidé trošku víc zanedbávali.”

Co jsou podle vás takové nějaké největší prohřešky a nezdary z hlediska elektroinstalačních prvků? Ať už po stránce praktičnosti, funkčnosti, dispozičního řešení nebo i designu.

TP: „Základním problémem je, že se často stavby a jejich interiéry realizují na základě projektu pro stavební povolení, kde je ta elektrika jen velmi nahrubo navržená. A pak až třeba na stavbě najednou klienti začnou vymýšlet, že chtějí podsvícené skříně, ledkové lišty, čtyři okruhy osvětlení v obýváku, nástěnné lampičky v ložnici a ta stavba s tím vlastně nepočítá. Takže se to řeší až dodatečně, což je pozdě.“

V jaké fázi projektu nebo návrhu se vybírají vypínače a zásuvky?

TP: „Ideálně v projektu interiéru, a to ještě před projektem pro stavební povolení.“

Jak by to mělo ideálně fungovat mezi architektem, designérem a klientem, aby byl výsledek povedený? O čem by měl být investor nejvíc přemýšlet?

TP: “Ať už na tom projektu pracuje kdokoliv, tak by měl určitě ctít nějaký ucelený designový koncept, ať už je to architekt, po něm designér, klient nebo i realizátor stavby. Prostě všichni se musí držet toho konceptu. Protože někdo to vymyslel, všechno to dal dohromady a nějakými nekoncepčními zásahy, zejména improvizačními nápady na stavbě, se dá dílo dost zkazit a někdy i drobná změna může ten designový koncept opravdu poškodit, zhroutit. Takže všichni aktéři toho procesu by měli ten koncept ctít.

IB: „Investor by měl přemýšlet hlavně o svých potřebách, o svých financích, takže všichni by měli vědět, jaký je rozpočet, který by se měli snažit splnit a pak by měli respektovat přání klienta a netlačit tam svoje ego. Ať už se jedná o řemeslníka, o architekta nebo designéra. Aby všichni respektovali ten pevně stanovený koncept a nesnažili se ho měnit, protože i drobná změna může způsobit v podstatě velkou bolístku na celém projektu.

U nás v České republice není běžné, aby si klient najal architekta a projektanta a následně interiérového designéra, který by s tím architektem kooperoval. Varianta velice častá je, že klient má jenom projektanta, který vytvoří projektovou dokumentaci pro stavební povolení, a následně pak až oslovuje designéra. Bohužel tedy toho designéra dost často oslovuje až v té fázi, kdy dům už stojí, když jsou hotové rozvody, někdy jsou hotové i podlahové krytiny i interiérové dveře, parapety a vlastně všechny prvky už jsou vybrané a dispozice je třeba nevhodná. A najednou tam přijde ten interiérový designér a už s tím nemůže nic moc udělat.

Takže ideálně, aby to bylo všechno naprojektované od začátku až do konce, než se začne realizovat, protože tím se ušetří spousta peněz, času a ten projekt se dá vymazlit do maximálního detailu.”

TP: “Klient, pokud chce, aby to dobře dopadlo, pokud to chce mít hezké, tak nesmí během toho procesu nikam ustoupit. Musí si prostě tu kvalitu sám držet a hlídat si, aby ty koncepty navazovaly, aby lidi spolupracovali.“

Jak vy vybíráte vypínače a zásuvky do konkrétních projektů?

TP: “Většinou si vystačíme s bílou nebo s černou.”

IB: „Já vypínače vybírám hlavně podle barevnosti, protože se barvám věnuji intenzivně a vlastně i ten můj rukopis je barvami dost ovlivněný. Nejsem člověk, který by tvořil bílošedé interiéry a mám ráda, když to všechno, nějakým způsobem k sobě ladí, souvisí, hraje, tvoří to něco originálního, takže pro mě je důležitá ta konkrétní barevnost. A nebojím se experimentovat, nemám problém použít do různých místností různé barvy a hrát si i s barvou rámečku a s dalšími detaily.“

A jaký máte názor na kombinování různých barev nebo i designů vypínačů a zásuvek v rámci jednoho domu nebo bytu?

TP: „Samozřejmě v rámci toho domu mohou být místnosti, které mají třeba specifickou atmosféru, specifický design, nádech, takže se tam může určitě lišit barevnost nebo materiál. Na druhou stranu ta budova - ta stavba by měla mít nějaký jednotící prvek, a to myslím třeba jednu designovou řadu.“

IB: „Já se určitě nebojím kombinování barev a také bych se přikláněla k tomu, aby to tvarově reagovalo na celkový koncept a udrželo si ho vlastně v celém tom objektu.“

Jak vidíte současné trendy ve vzhledu a designu vypínačů?

IB: “Současnými trendy jsou hodně zaoblené prvky. A poslední dva roky jsou na scéně hodně kulaté, zaoblené organické tvary. Zvyšuje se zájem o barevnější interiéry, kdy lidé přestávají chtít tolik bílé a šedé a začínají se používat trošku chromatičtější odstíny. Určitě se začíná mnohem víc řešit udržitelnost a ekologické materiály.”

TP: „Já za sebe nevnímám nějaký výrazný designový trend. Je určitě super, že vznikají nové materiály nové povrchy, nové barvy. Takže dnes si opravdu každý vybere, co do konceptu svého interiéru potřebuje.“

Co technologické trendy? (chytré vypínače, multifunkční vypínače, chytrá domácnost...) Jaký je podle vás o tohle v Česku zájem?

TP: “Jakákoliv technologie musí klientovi přinést hlavně maximální benefit, a jednoduchost v užívání.”

Troufnete si na nějaké predikce ohledně budoucnosti designových vypínačů v následujících letech? Ohledně vzhledu a fungování."

IB: „Já si myslím, že vypínače budou ještě hodně let vypadat dost podobně, protože jejich cílem je být hlavně funkční. A když se podíváme do nějaké vzdálenější budoucnosti, možná vypínače zaniknou a budeme to ovládat myslí nebo nějakou speciální technologií. Ale v těch nejbližších letech si myslím, že to zůstane pořád tak, jak je.“


Na celý videorozhovor v délce 12 minut se můžete podívat na YouTube.


Na otázky odpovídali

Ing. Iva Bastlová DiS.
Je designérka – návrhářka, trend & colour specialistka. Lektorka, vydavatelka odborného magazínu INTERIÉRY, organizátorka konference INTERIÉRY a MATERIÁL + TREND.
Navrhuje veřejné i privátní interiéry, showroomy, nábytek, tapety a dekorace. V České republice je specialistkou na interiérové a barevné trendy. Je autorkou barev designové řady vypínačů Zoni®, designu showroomu BLUM a dalších realizací.
https://ivabastlova.cz/

Ing. arch. Tomáš Podrázský Je uznávaný přední český architekt a projektant, známý svými inovativními a funkcionalistickými návrhy. Svoji kariéru zahájil v ateliéru Free Architects. Nyní působí ve svém vlastní ateliéru Archeteam věnuje se projektům individuální výstavby realizaci developerských projektů po celé České republice.
https://www.instagram.com/tomaspodrazsky/

Newsletter ABB

Chcete od nás dostávat newsletter a informace o tom, co je v ABB nového? Speciální nabídky, nové produkty, tiskové zprávy, události a školení.

POKRAČOVAT
Elektromontéři seznam Video manuály instalace Technická podpora Obchodní kontakty
6562
produktů
a 17 designových řad
245
prodejních míst
a velkoobchodů v ČR
1022
elektromontérů
v našem klubu ABB
157
let tradice a
zkušeností s výrobou

Chcete od nás dostávat newsletter
a informace o tom, co je
v ABB nového?

ZAVŘÍT